Ukryj

Gmina Parzęczew

 • PDF
 • Drukuj

X Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze

17dpsdps

1 października na stadionie ZKS Włókniarz w Zgierzu odbyły się X Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze. Brało w nich udział 16 drużyn z terenu całego powiatu, które zwyciężyły w etapach gminnych zawodów. Gminę Parzęczew reprezentowały drużyny żeńska i męska  z OSP Opole i drużyna żeńska z OSP  Chociszew.
Strażacy sprawdzali swoje umiejętności rywalizując w dwóch dyscyplinach: sztafecie pożarniczej i ćwiczeniach bojowych. Wśród kobiecych drużyn tryumfowały panie z Opola, które utrzymały tytuł mistrza powiatu zdobyty podczas zawodów w 2015 r. Strażaczki ochotniczki z Chociszewa zajęły III miejsce.
Najlepszą drużyną męską okazali się strażacy ochotnicy z Lipki, detronizując mistrzów z lat ubiegłych – drużynę ze Swędowa. Drużyna OSP Opole zajęła III miejsce.
Strażacy z OSP Opole zawsze reprezentują bardzo wysoki poziom na każdych zawodach sportowo pożarniczych. Drużyna żeńska już po raz drugi zdobywa mistrzostwo powiatu i będzie reprezentować gminę i powiat na zawodach wojewódzkich, które planowane są na 2018 rok. Jest to niewątpliwie duży sukces, który pozytywnie wpływa na wizerunek Gminy Parzęczew.
Za przygotowanie drużyny odpowiedzialni są Prezes OSP Opole Marian Durski oraz Naczelnik Rafał Meresiński.

 

Więcej: X Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze

 • PDF
 • Drukuj

Komunikat ostrzegawczy nt. silnych wiatrów

W związku z wydanym przez IMGW ostrzeżeniem nr 55: silne wiatry/2 (data obowiązywania od godz. 17:00 dnia 5.10.2017 do godz. 00:00 dnia 6.10.2017) - http://www.imgw.pl/2017/10/05/komunikat-pogodowy-imgw-pib-2/ - zalecamy zapoznanie się z poniższymi zasadami postępowania w przypadku występowania silnych wiatrów.

Zasady zachowania bezpieczeństwa:

 1. Śledzić komunikaty nadawane przez lokalne i ogólnokrajowe media.
 2. Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna i drzwi balkonowe. Pamiętajmy też o tym, aby zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Zabezpieczyć lub schować meble ogrodowe i inne rzeczy znajdujące się na terenie naszej posesji.
 3. Jeśli to możliwe, nie parkujmy samochodów pod konarami drzew, liniami energetycznymi, kominami, tablicami reklamowymi i w pobliżu starych budynków. Jadąc samochodem należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie na drogach, wzdłuż których stoją drzewa i słupy. 
 4. Jak najmniej wychodzić z mieszkania. Poza budynkami dobrze jest chronić się w bezpiecznych miejscach, unikać przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, banerami reklamowymi i wzdłuż ścian starych budynków.
 5. Gdy dostrzeżemy uszkodzoną sieć energetyczną lub jakąkolwiek instalację, pod żadnym pozorem nie wolno naprawiać jej na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze (pogotowie energetyczne: 991).
 6. Podporządkować się zaleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.
 7. W razie wypadku, awarii lub zdarzenia spowodowanego silnymi podmuchami wiatru informować służby: 
  1. numer alarmowy 112, 
  2. straż pożarną tel. 998, 
  3. pogotowie ratunkowe tel. 999, 
  4. pogotowie energetyczne tel. 991, 
  5. policję tel. 997.

Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z poradnikami dostępnymi na stronie Regionalnego Systemu Ostrzegania: https://komunikaty.tvp.pl

 • PDF
 • Drukuj

Zajęcia muzyczne w FIT

plakat_to_FIT-page0001

 • PDF
 • Drukuj

Nabór na zajęcia wokalne w FIT

ogoszenie_zajcia_wokalne_nowy_nagwek-page0001

 • PDF
 • Drukuj

"Z małych szkół w wielki świat..."

DSC_0370

Rozpoczęła się realizacja projektu „Z małych Szkół w Wielki Świat – Rozwój kompetencji kluczowych w Szkole Podstawowej w Chociszewie i Gimnazjum w Parzęczewie”. Od września uczniowie korzystają z dodatkowych zajęć jakie prowadzone są w ramach projektu. Są to zarówno zajęcia rozwijające dla dzieci uzdolnionych, jak i dydaktyczno – wyrównawcze dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Uczniowie uczestniczą w zajęciach rozwijających kompetencje kluczowe z matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego, przedsiębiorczości, rozwijających kompetencje cyfrowe (programowanie i grafika). Przewidziano również cykl zajęć pn. „Kuźnia talentów” zawierający elementy biologii, chemii, fizyki i geografii, w którym uczestniczą gimnazjaliści. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chociszewie biorą udział w zajęciach edukacyjnych z zakresu przedmiotów przyrodniczych.
Zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze obejmują język polski, matematykę, informatykę oraz język angielski. Przewidziano również zajęcia socjoterapeutyczne oraz spotkania z logopedą i psychologiem dla uczniów o specjalnych potrzebach.
W ramach projektu zostaną zakupione pomoce dydaktyczne, książki, gry edukacyjne i artykuły biurowe. W obu szkołach pracownie komputerowe zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt. Łączna wartość zakupionych pomocy to ponad 400 tysięcy złotych, natomiast całkowita wartość projektu to 783.071,25 zł. Wkład własny Gminy Parzęczew to 54.859,10zł
Projekt realizowany będzie przez dwa lata, do lipca 2019r.

zestwienie_znakw_EFS_Lodzkie_PR

 • PDF
 • Drukuj

Zapraszamy na "Święto marchewki" w Trojanach

plakat-wito-marchewki

 • PDF
 • Drukuj

Rozpoczęła się termomodernizacja szkoły w Chociszewie

DSC_0311

Rozpoczęły się prace przy termomodernizacji Szkoły Podstawowej w Chociszewie. Zakres prac jakie zostaną wykonane w ramach inwestycji obejmuje m. in.: roboty ogólnobudowlane, docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie ścian fundamentowych i piwnicznych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie stropodachu oraz prace wykończeniowe.

zestwaienie_znakw_2

Więcej: Rozpoczęła się termomodernizacja szkoły w Chociszewie

 • PDF
 • Drukuj

78. Rocznica Bitwy w Orłej

DSC_0449

12 września, od złożenia kwiatów pod tablicą przy kościele w Parzęczewie, upamiętniającą śmierć lotników z 32 Eskadry Rozpoznawczej 3 Pułku Lotniczego w Poznaniu, rozpoczęły się  obchody 78. rocznicy Bitwy w Orłej.  Główne uroczystości odbyły się przy pomniku w miejscowości Orła, gdzie 11 września 1939 roku doszło do starć polskich żołnierzy z oddziałami niemieckimi. By uczcić pamięć i oddać hołd poległym żołnierzom odprawiono mszę św., a także odczytano Apel Pamięci Oręża Polskiego. Liczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.
W uroczystości brali udział przedstawiciele samorządów , służb mundurowych, delegacje szkół z terenu gminy Parzęczew i z Ozorkowa, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych, a także członkowie Stowarzyszenia Sekcja Kolarska „Szwadron” im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich  z Ozorkowa oraz członkowie klubu jeździeckiego „Mała Stajnia” z Helenowa. Wśród gości nie zabrakło: 98-letniego Maksymiliana Kasprzaka. Jest to żywa legenda Bitwy nad Bzurą. Walczył jako dowódca działonu przeciwpancernego i został ranny podczas walk w okolicach Orłej.  Mimo tak dostojnego wieku jest z nami co rok i dzieli się z nami swoimi wspomnieniami.

Więcej: 78. Rocznica Bitwy w Orłej

 • PDF
 • Drukuj

Wybieramy Sołtysa Ziemi Łódzkiej i Sołectwo Roku 2017

15 września rozpocznie się pierwszy, powiatowy etap głosowania w plebiscycie „Sołtys Ziemi Łódzkiej i Sołectwo Roku 2017". Trwać on będzie do 6 października do godz. 22.00

Trzech kandydatów i trzy sołectwa z każdego łódzkiego powiatu, które zdobędą najwięcej głosów, awansują do drugiego etapu, wojewódzkiego finału, który rozpocznie się 10 października i potrwa do 27 października.

Regulamin i szczegóły akcji dostępne są na stronie: http://www.dzienniklodzki.pl/akcje/a/wybieramy-soltysa-ziemi-lodzkiej-i-solectwo-roku-2017,12441816/.

Strona 4 z 102

Urząd Gminy w Parzęczewie, ul Południowa 1, 95-045 Parzęczew
tel. 42 718-60-95, 42 718-60-57, fax 42 718-60-66, sekretariat@parzeczew.pl