Gmina Parzęczew

 • PDF
 • Drukuj

Marchewkowe święto w Trojanach

DSC_0612

W minioną sobotę Stowarzyszenie Tęczowe Siedlisko zorganizowało Święto Marchewki. Impreza była okazją do integracji mieszkańców Trojan, wspólnego spędzenia czasu i wspólnej zabawy. Na stołach królowały potrawy z marchewką w roli głównej. Wszystkie wyglądały smakowicie i w rzeczywistości też takie były.
Dzieci, których podczas imprezy była liczna gromada, w ramach konkursu plastycznego przygotowały rysunki przedstawiające ich ulubione warzywa i owoce. Jury z Wójtem Gminy Ryszardem Nowakowskim na czele zgodnie zdecydowało, że wszystkie prace zasługują na główną nagrodę. Wszystkim uczestnikom marchewkowego święta humory dopisywały, a pogoda również pozwoliła na spędzenie czasu na świeżym powietrzu.
Podczas imprezy po raz pierwszy zostały wykorzystane meble ogrodowe zakupione w ramach projektu dofinansowanego ze środków Województwa Łódzkiego. Są to pieniądze przeznaczone na dofinansowanie małych projektów lokalnych realizowanych na terenach wiejskich. Stowarzyszenie Teczowe Siedlisko dzięki tym środkom wzbogaciło się o 14 kompletów ogrodowych składających się ze stołów i ławek, dzięki którym wszystkie spotkania i zebrania sołeckie będą mogły przebiegać w komfortowych warunkach. Siedlisko zostało także wyposażone w 5 ławek parkowych, które staną na terenie wokół altany oraz 5 koszów na śmieci. Wartość projektu to 10 860 zł, z czego dofinansowanie ze środków Województwa Łódzkiego to 5 000 zł, wkład własny to środki budżetu Gminy Parzęczew w wysokości 5 360 zł oraz 500 zł od Stowarzyszenia Tęczowe Siedlisko.logo_uproszczone_promuje_lodzkie

Więcej: Marchewkowe święto w Trojanach

 • PDF
 • Drukuj

50 lat razem - Złote Gody mieszkańców gminy Parzęczew

DSC_0477

Czternaście par małżeńskich z gminy Parzęczew świętowało w ubiegłą sobotę „Złote gody”, czyli okrągły jubileusz pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego. Dostojni jubilaci otrzymali "Medale za długoletnie pożycie małżeńskie" przyznane przez Prezydenta RP.
Honorowymi gośćmi tej uroczystości byli małżonkowie: Halina i Czesław Cybulscy, Maria i Andrzej Czaplijowie, Dorota i Ireneusz Dralewscy, Wiesława i Tadeusz Dymkowie, Jadwiga i Zdzisław Gieragowie, Teresa i Henryk Głodkowie, Janina i Stanisław Jaroszewiczowie, Maria i Józef Jeziorni, Halina i Paweł Kalkowscy, Danuta i Zygmunt Kwasiborscy, Krystyna i Paweł Pawlakowie, Czesława i Franciszek Piserowie, Alina i Kazimierz Plakowie, Janina i Jerzy Wojtczakowie.
Uroczystość odbyła się w Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie. Prowadziła ją Pani Małgorzata Posiła – Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Parzęczewie. Jubileusz swoją obecnością uświetnili  Posłowie na Sejm RP Artur Dunin i Marek Matuszewski, a także Wójt Gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski, Sekretarz Gminy Jolanta Żłobińska oraz Radni Gminy Parzęczew Halina Kubusińska, Józef Jesionowski, Marek Kałuziak i Bogdan Wydrzyński.
W tym wyjątkowym dniu jubilatom towarzyszyli także najbliżsi. Mimo oficjalnego charakteru tej uroczystości przebiegła ona w bardzo rodzinnej i miłej atmosferze. Każda z wyróżnionych par oprócz medalu otrzymała gratulacje, bukiet kwiatów oraz upominki.

Więcej: 50 lat razem - Złote Gody mieszkańców gminy Parzęczew

 • PDF
 • Drukuj

Ogłoszenie o konsultacjach społecznych projektu Programu Rewitalizacji Gminy Parzęczew 2020+

Wójt Gminy Parzęczew serdecznie zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących projektu Programu Rewitalizacji Gminy Parzęczew 2020+

 • PDF
 • Drukuj

Zapraszamy na wystawę

zaproszenie_pejza

 • PDF
 • Drukuj

Dzień Edukacji Narodowej

DSC_0115

14 października to Święto Edukacji Narodowej, obchodzone co roku przez nauczycieli, pedagogów, wychowawców i uczniów. Ustanowiony został w 1972 roku i od tamtej pory jest powszechnie obchodzony we wszystkich instytucjach związanych z oświatą – zwłaszcza w szkołach. W dowód wdzięczności za trud włożony w nauczanie pedagodzy obdarowywani są kwiatami i drobnymi upominkami. To również okazja do wyróżnienia najbardziej zasłużonych pracowników. Wójt Gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski doceniając pracę Dyrektorów gminnych szkół wręczył im w dniu dzisiejszym nagrody. Zarówno Pani Agnieszka Graczyk jak i Pan Krzysztof Pyciarz są bardzo dobrymi gospodarzami swoich szkół. Oboje dbają o to aby były  one wyposażone w nowoczesny sprzęt i pomoce naukowe, a systematyczne remonty sprawiają ,iż zarówno nauczycielom jak i dzieciom nauka upływa w przyjemnej atmosferze. W Szkole Podstawowej w Chociszewie wszystkie klasy wyposażone są w tablice interaktywne, a Zespół Szkół w Parzęczewie od tego roku posiada rozprowadzoną światłowodem sieć internetową, co umożliwia korzystanie z szybkiego i stabilnego internetu oraz pozwoliło na wprowadzenie dziennika elektronicznego.
Tradycją stało się, że w tym dniu w gminnych szkołach w poczet uczniów przyjmowani są pierwszoklasiści. Uczniowie w obecności nauczycieli, rodziców i starszych kolegów ślubowali być dobrymi uczniami i kolegami oraz godnie reprezentować dobre imię szkoły. Po części artystycznej przygotowanej z tej okazji Dyrektorzy uroczyście przyjęli ich w poczet szkolnej społeczności.
W trakcie uroczystości Wójt  złożył życzenia nauczycielom, a Dyrektorzy wręczyli wyróżnienia tym, którzy szczególnie angażują się w wychowanie młodego pokolenia. Dyrektor Agnieszka Graczyk nagrodziła Panią Halinę Bogucką, Małgorzatę Śnieg, Izabelę Kudelską oraz Małgorzatę Antosik natomiast Dyrektor Szkoły Podstawowej w Chociszewie postanowił wyróżnić Panie: Ewę Jędrachowicz oraz Annę Matusiak.

 • PDF
 • Drukuj

„Widzę i opisuję” - na zakończenie

DSC_2311

Zakończył się projekt „Widzę i opisuję”, w którym brała udział parzęczewska młodzież. Ostatnim jego etapem były wyjazdy na Uniwersytet Łódzki. Gimnazjaliści brali udział w wykładach i zajęciach konwersatoryjnych ze studentami. Poniżej fragment artykułu, który napisała Weronika Czwońda – uczestniczka projektu.

Największą atrakcją, na którą wszyscy czekaliśmy, był wyjazd na Uniwersytet Łódzki. Każdy z nas był podekscytowany zarówno widokiem samej uczelni, życiem studenckim, czyli w jaki sposób uczniowie uniwersytetu spędzają czas wolny, jak i lekcjami, które na pewno różniły się od tych w gimnazjum czy szkole podstawowej. Pierwszą naszą „lekcją” był wykład o etyce dziennikarskiej. Słuchaliśmy o reportażu pisanym metodą wcieleniową – o pozytywach i negatywach takiej akcji, czy o tym, jakie znaczenie miała dla dziennikarzy i wszystkich mediów, wprowadzona po drugiej wojnie światowej cenzura. Przedstawione zostały także sylwetki kilku znanych dziennikarzy. Do tej pory nie miałam pojęcia, jak ważną rolę odgrywa dziennikarstwo – czy to prasowe, czy jakiekolwiek inne, w informowaniu świata oraz jaki ma wkład w jego bezpieczeństwo. Innymi zajęciami, które nam się podobały były te, dotyczące dykcji i emisji głosu. Uczyliśmy się, jak akcentować słowa, by mówić poprawnie oraz jak kontrolować swój oddech, co jest szczególnie ważne w pracy dziennikarza. Zajęcia prowadził aktor Teatru Jaracza w Łodzi – Stanisław Kwaśniak.

Więcej: „Widzę i opisuję” - na zakończenie

 • PDF
 • Drukuj

Warsztaty plastyczne w FIT

warsztaty_plastyczne_ogoszenie_FIT2

Strona 8 z 91

Urząd Gminy w Parzęczewie, ul Południowa 1, 95-045 Parzęczew
tel. 42 718-60-95, 42 718-60-57, fax 42 718-60-66, sekretariat@parzeczew.pl