Ukryj

Gmina Parzęczew

 • PDF
 • Drukuj

Plastusiowy karnawał

Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. Aby tradycji stało się za dość w Punktach Przedszkolnych Plastuś w Parzęczewie i Chociszewie 21 lutego również odbyły się bale karnawałowe. Każda z tych imprez miała swoją niepowtarzalną atmosferę stworzoną przez jej uczestników. W Chociszewie nauczycielki w przebraniu diablic witały przybyłych gości, a imprezę w Parzęczewie rozpoczął kowbojski taniec zaprezentowany przez wychowawców. Dzięki prostym krokom tanecznym udało się wciągnąć do tańca rodziców, którym udzielił się klimat dzikiego zachodu. Wśród przebrań dominowały księżniczki i spidermani. Wzrok przykuwały bardzo kreatywne stroje. W Parzęczewie wraz z pielęgniarką pojawił się zabandażowany chory z kroplówką, a także nurek, który na plecach dźwigał butle tlenowe. Był też mały pirat z kolorową papugą, w towarzystwie mamy piratki. Bal w Chociszewie odwiedził indianin z nieznanego jeszcze plemienia, pani klaun oraz pokojówka, która po zakończonej imprezie pomagała w sprzątaniu. Na balu bawiła się także rodzina meksykańska, rodzina tygrysków oraz kotów, a także dwupokoleniowa rodzina strażaków.

Więcej: Plastusiowy karnawał

 • PDF
 • Drukuj

XXX Sesja Rady Gminy

Podczas wczorajszej sesji Rady Gminy parzęczewscy Radni obradowali nad zmianami w budżecie gminy na bieżący rok. Konieczne było zwiększenie puli środków przeznaczonych na przebudowę dróg gminnych o 90 tys. złotych. „Po rozstrzygnięciu przetargów ogłoszonych w styczniu okazało się że środki jakie zabezpieczyliśmy w budżecie na ten cel są niewystarczające, pomimo tego, że przyjęliśmy stawki o 25% wyższe niż w latach ubiegłych” – mówi Wójt Gminy Ryszard Nowakowski.
Radni przyjęli także uchwałę regulującą funkcjonowanie oświaty w gminie Parzęczew po wejściu w życie reformy likwidującej gimnazja. W związku z tym, sześcioklasowa do tej pory Szkoła Podstawowa w Chociszewie stanie się szkołą ośmioklasową. Docelowo będzie to wymagało drobnych remontów, ponieważ trzeba wygospodarować dodatkową salę lekcyjną. Zespół Szkół w Parzęczewie po wygaśnięciu Gimnazjum przekształci się w ośmioklasową szkołę podstawową.
Ponadto radni przyjęli uchwałę intencyjną, w sprawie udzielenia dotacji celowej dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Parzęczewie na dofinansowanie zakupu średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego. Wysokość dotacji to 250 tysięcy złotych. Strażacy od kilku lat próbują pozyskać środki na zakup tego samochodu. OSP w Parzęczewie dysponuje dwoma wozami ratowniczo – gaśniczymi, w tym 40 –letnim Jelczem, wymagającym dużych nakładów finansowych. Oprócz pieniędzy z budżetu gminy strażacy pozyskali dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, którą Zarząd postanowił zwiększyć do 320 tys. Koszt zakupu samochodu to 800 tysięcy złotych, dlatego druhowie ubiegają się jeszcze o środki z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

 • PDF
 • Drukuj

Impreza walentynkowa w FIT

plakat_walentynki

 • PDF
 • Drukuj

Kochana Babciu, Kochany Dziadku...

Dzień Babci i Dziadka to święto, które wzbudza wiele pozytywnych emocji. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w piątkowe przedpołudnie w Punkcie Przedszkolnym „Plastuś” w Parzęczewie odbyły się uroczyste obchody tego święta, które od wielu lat jest w przedszkolu tradycją. Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki i tańce oraz inscenizację bajki „Miś Rymcimci”. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role, co bardzo wzruszało gości. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich  bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Dziadkowie z ogromnym wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Dopełnieniem uroczystego spotkania był słodki poczęstunek oraz wspólna zabawa i rodzinne zdjęcia. Atmosfera była uroczysta i pełna radości.

Więcej: Kochana Babciu, Kochany Dziadku...

 • PDF
 • Drukuj

Wsparcie dla osób fizycznych

Wszystkich mieszkańców zainteresowanych instalacjami OZE, termomodernizacją budynków lub wymianą źródła ciepła zachęcamy do zapoznania się z ofertą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi dotyczącą dotacji na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na realizację w/w zadań.

Prezentacja dotyczaca programu priorytetowego

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej: http://www.zainwestujwekologie.pl/osoby_fizyczne.php

 • PDF
 • Drukuj

Pierwszy w tym roku przetarg na budowę dróg

Gmina Parzęczew ogłosiła przetarg na przebudowę 3 dróg gminnych. Są to drogi w Kowalewicach, Ignacewie Folwarcznym oraz Chociszewie. Inwestycja w Kowalewicach to drugi etap prac rozpoczętych w 2014 roku, kiedy przebudowano prawie 2 km drogi wraz z przebudową skrzyżowania. W Ignacewie Folwarcznym po ubiegłorocznej przebudowie odcinka o długości 700 mb na ten rok do modernizacji planowane jest kolejne 670 mb drogi.  W Chociszewie jest to odcinek ok. 230 mb prowadzący do osiedla domów jednorodzinnych. Wszystkie drogi zostaną wykonane na podbudowie z kruszywa łamanego oraz dwóch warstw asfaltu. Wszystkie będą posiadały pobocza z kruszywa oraz oznakowanie poziome i pionowe. Ostateczny termin wykonania prac to 30 czerwca bieżącego roku. Inwestycje sfinansowane będą w całości z budżetu gminy.

Więcej: Pierwszy w tym roku przetarg na budowę dróg

 • PDF
 • Drukuj

Uwaga hodowcy drobiu !

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Lekarz Weterynarii przestrzegają hodowców drobiu przed wysoce zjadliwym wirusem grypy ptaków (HPAI), który choć nie jest groźny dla ludzi, to jednak może hodowców drobiu narazić na poważne straty.

Więcej: Uwaga hodowcy drobiu !

 • PDF
 • Drukuj

Strażackie podsumowanie roku

19 stycznia w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Parzęczewie odbyło się posiedzenie Zarządu Gminnego Związku OSP RP. W spotkaniu uczestniczył Wicestarosta Zgierski Adam Świniuch, Prezes Zarządu Gminnego Ryszard Nowakowski, Członek Zarządu Głównego Związku OSP RP Józef Dziemdziela, dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Ozorkowie Jarosław Jaczyński oraz przedstawiciele jednostek OSP z terenu gminy. Strażacy podsumowali swoją działalność w 2016 roku oraz omówili plany na bieżący rok. W 2016 roku druhowie wyjeżdżali do różnego rodzaju zagrożeń łącznie 80 razy. Z budżetu Gminy Parzęczew na działalność gminnych jednostek OSP wydano ponad 97 tysięcy złotych. Ochotnicza Straż Pożarna w Parzęczewie otrzymała dotacje z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego na wydatki bieżące w kwocie 7 120,00 oraz na wydatki inwestycyjne w kwocie 89 940,00 zł, za którą zakupiono sprzęt ratowniczy: zestaw PSP-R1 z deską, zestaw narzędzi hydraulicznych LUKAS oraz piłę do betonu STIHL TS 420. Podczas spotkania poruszono również temat możliwości pozyskania dofinansowania zakupu nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla OSP w Parzęczewie. Jednostka dysponuje obecnie dwoma takimi wozami. Jeden z nich służy strażakom już od 40 lat, dlatego od kilku lat druhowie starają się o dofinansowanie do zakupu nowego samochodu.

Więcej: Strażackie podsumowanie roku

Strona 10 z 97

Urząd Gminy w Parzęczewie, ul Południowa 1, 95-045 Parzęczew
tel. 42 718-60-95, 42 718-60-57, fax 42 718-60-66, sekretariat@parzeczew.pl