Ukryj

Gmina Parzęczew

 • PDF
 • Drukuj

"Strofy o Ojczyźnie"

konkurs_recytatorski

W sobotę 18.11.2017 r. w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi odbył się uroczysty jubileuszowy finał XXV Ogólnopolskiego Harcerskiego Konkursu Recytatorskiego „Strofy o Ojczyźnie”.Po  eliminacjach wojewódzkich wzięło w nim udział 58 recytatorów z całego kraju. Konkurs swoim honorowym patronatem objęli: Wojewoda Łódzki – Zbigniew Rau, Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień oraz Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska. Parzęczewscy uczniowie odnieśli w nim znaczące sukcesy. W kategorii klas IV-VII szkół podstawowych Alicja Ciołkowska zajęła I miejsce, natomiast Angelika Nowakowska zdobyła wyróżnienie; w kategorii gimnazjum – II miejsce zajęła Weronika Czwońda,  miejsce III Wiktoria Bień natomiast wyróżnienie zdobyła Kamila Krawczuk. Do rywalizacji uczennice przygotowane zostały przez panie polonistki: Sylwię Gabryelczyk i Wiesławę Nowak. Gratulacje!

 • PDF
 • Drukuj

Zaczynamy pierwszy etap rewitalizacji Parzęczewa

budynek_ul._Rocha

logo

16 listopada nastąpiło przekazanie terenu pod inwestycję dotyczącą budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wraz z przyłączami oraz budowy przyłącza cieplnego do budynku komunalnego przy ul. Rocha w Parzęczewie. Inwestycja jest jednym z etapów projektu „Rewitalizacja miejscowości Parzęczew” dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, która zakłada m.in. adaptację tego budynku na Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.  Ponadto w ramach projektu ”Poprawa efektywności energetycznej na terenie gminy Parzęczew” budynek ten w pierwszym półroczu 2018 roku zostanie poddany termomodernizacji.
Bieżące zadanie obejmuje wybudowanie sieci wodociągowej o długości 229,30 m. wraz z przyłączem o długości 69,60m; budowę przyłącza cieplnego o długości 237,60m od budynku kotłowni przy ul. Południowej do budynku komunalnego przy ul. Rocha oraz budowę sieci kanalizacji sanitarnej o długości 203 mb z przyłączem o długości 13mb.
Wartość prac wchodzących w zakres inwestycji to blisko 202 tys. złotych. Planowany termin zakończenia inwestycji to 22 grudnia 2017 roku.

 • PDF
 • Drukuj

Wieczór fraszek w FIT

Wieczr_fraszek

 • PDF
 • Drukuj

W świecie baśni, bajek i wierszy- spotkanie z poetą Stanisławem Kałuckim

DSC_1413

W dniu dzisiejszym w Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Parzęczewie odbyło się spotkanie autorskie z Panem Stanisławem Kałuckim, byłym mieszkańcem gminy Parzęczew, poetą, pisarzem, autorem wielu książek zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Wśród tych ostatnich możemy znaleźć m.in. takie tytuły jak „Grześ ze wsi Chrząstów Wielki”, "Baśnie i opowiastki z krainy zwanej Kurpsiami", "Baśnie dziadka Staszka", „Dziadek Staś opowiada", "Legendy, baśnie i opowiastki", "Kurpiowskie bajania", „Baśnie na dobranockę”. Spotkanie odbyło się  inicjatywy Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Parzęczewie – Małgorzaty Śmiałek. Wzięły w nim udział dzieci z najmłodszych klas szkoły podstawowej, ale również koledzy i koleżanki Pana Stanisława z czasów szkolnych. Wizyta ta sprawiła dzieciom ogromną frajdę. Z zaciekawieniem słuchały swojego gościa, gdy ten recytował i bardzo ciekawie opowiadał wprowadzając dzieci w świat baśni, wierszy i bajek. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowiastek zaprezentowanych w gwarze kurpiowskiej oraz utworów autorstwa Doroty Gellner czy Marcina Brykczyńskiego.
Na zakończenie spotkania Pan Stanisław w bardzo interesujący sposób opowiadał wszystkim uczestnikom spotkania o swojej podróży do Brazylii, gdzie zwiedzał puszczę amazońską.
Spotkanie przebiegało w ciepłej i przyjemnej atmosferze. Dzieci nagrodziły poetę gromkimi brawami, natomiast Wójt Gminy wraz z Dyrekcją Szkoły i Biblioteki podziękowali Panu Stanisławowi za miłe spotkanie wręczając kwiaty i drobne upominki.

Więcej: W świecie baśni, bajek i wierszy- spotkanie z poetą Stanisławem Kałuckim

 • PDF
 • Drukuj

Halloweenowe party w Orle

22859761_886922961462863_7758651204371094329_o

29 października br. w świetlicy wiejskiej w Orle odbyło się HALLOWEEN PARTY. Organizatorami było Sołectwo Orła oraz Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie.
Była to już druga, po sierpniowym pikniku na pożegnanie lata, impreza zorganizowana przez to sołectwo. Motywem przewodnim tej niecodziennej maskarady były podświetlane dynie, duchy, demony, wampiry, czarownice, ale i dobre wróżki. Mroczne klimaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Dekoracje światłem, wyjątkowa muzyka oraz wygląd uczestników, tworzyły klimat tego upiornego wieczoru. Dzieci chętnie częstowały się „strasznie” pysznymi smakołykami przygotowanymi przez mieszkańców sołectwa.
Podczas imprezy odbył się konkurs na najbardziej oryginalną halloweenową dynię i najbardziej demoniczny strój. Nagrody dla uczestników zostały ufundowane przez Forum Inicjatyw Twórczych, za co organizatorzy serdecznie dziękują.
Wszyscy uczestnicy bawili się wyjątkowo, dlatego już jest zapowiedź następnej edycji tej imprezy. Zatem do przyszłego STRASZNEGO roku!

Więcej: Halloweenowe party w Orle

 • PDF
 • Drukuj

Zaproszenie do Cafe Forum

Cafe_Forum_Ania_Szoszkiewicz09plakat-page0001

 • PDF
 • Drukuj

Nowy wóz ratowniczo - gaśniczy dla OSP w Parzęczewie

DSC_1380

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Parzęczewie mają niewątpliwy powód do dumy i radości. Kilka dni temu jednostka wzbogaciła się o nowy wóz ratowniczo – gaśniczy. Nowy nabytek to MAN TGM 18290 o wartości 826 560,00 złotych. Wóz został powitany przez druhów i mieszkańców w piątek 27 października w blasku fajerwerków i wyjących w tle syren alarmowych. Starania o nowy wóz bojowy trwały kilka lat. Pieniądze pochodziły z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w wysokości 320 000 zł, budżetu Gminy Parzęczew w kwocie 270 560 zł, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej – 230 000,00 zł (w tym na realizację zadania publicznego pn. „Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego”- 145 000 zł oraz ze środków przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń 85 000 zł), a także z darowizny przekazanej przez Lasy Państwowe -Nadleśnictwo Grotniki w wysokości 6 000 zł. W pozyskanie środków osobiście zaangażowany był Poseł na Sejm RP Pan Marek Matuszewski, za co druhowie serdecznie mu dziękują.

Nowy wóz zastąpi najstarszy w parzęczewskiej jednostce samochód ratowniczo - gaśniczy – 40 - letniego JELCZA GCBA. Pozwoli to poprawić efektywność działań i przełoży się na szybszą interwencję w sytuacjach zagrożenia, szczególnie podczas często obsługiwanych akcji na autostradzie A2.

Druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Parzęczewie gratulujemy nowego nabytku i życzymy zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.

Więcej: Nowy wóz ratowniczo - gaśniczy dla OSP w Parzęczewie

 • PDF
 • Drukuj

Zaproszenie na spotkanie autorskie

www.zaproszenie

Strona 2 z 102

Urząd Gminy w Parzęczewie, ul Południowa 1, 95-045 Parzęczew
tel. 42 718-60-95, 42 718-60-57, fax 42 718-60-66, sekretariat@parzeczew.pl