Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Akcja ekologiczna w Szkole Podstawowej w Parzęczewie

W ramach projektu ?Odpowiedzialni za Ziemię uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Parzęczewie” moi podopieczni zajmowali się problemem zanieczyszczenia powietrza w wyniku spalania odpadów z tworzyw sztucznych w gospodarstwach domowych. W ramach akcji przeprowadzili ankietę wśród uczniów klas III- VI i wykonali plakaty zachęcające do nie spalania odpadów w przydomowych piecach.

Wyniki ankiet potwierdzają problem. Chociaż wszyscy uczniowie cenią sobie czyste powietrze to tylko 75% gospodarstw segreguje śmieci. W pozostałych 25 % brak segregowania powoduje palenie odpadów w piecach.
Każdy z nas doskonale zna specyficzny zapach wypalanych śmieci. Szczególnie dokuczliwy jest on w okresie jesieni, kiedy zaczynamy dogrzewać domy. Wielu mieszkańców robi wtedy porządki i wypala nagromadzone w czasie lata: butelki PET, opakowania plastikowe po margarynie, torebki foliowe itp. Nie zdajemy sobie sprawy z tego , ze wypalając te odpadki, zatruwamy siebie i wszystkich wokół.
Podczas procesu spalania takich tworzyw, jak np. plastikowe opakowania, folia, guma czy opony uwalnia się do powietrza wiele szkodliwych substancji, które wcześnie były wykorzystywane do tych tworzyw jako barwniki, stabilizatory, utwardzacze itp. Występują tam również metale śladowe, jak ołów, rtęć, kadm, chrom. Oprócz wspomnianych substancji, które stosowano w procesie produkcji plastiku, podczas jego spalania powstają nowe. Najgroźniejsze z nich to dioksyny.
DIOKSYNY należą do najbardziej trujących, rakotwórczych substancji, są 10 000 razy bardziej trujące od cyjanku potasu, lecz ich działanie nie jest natychmiastowe. Dioksyny są przyczyną zwiększania zachorowalności na nowotwory, są powodem wczesnych poronień, przedwczesnych porodów, a także problemów z bezpłodnością. Zaburzają funkcjonowanie tarczycy, a także zwiększają podatność na zakażenia wirusowe i bakteryjne.
Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tak groźnego działania dioksyn. Bez skrupułów palą w piecach śmieci, nie wiedząc, że wyrządzają krzywdę nie tylko sobie ale i innym , przyrodzie (lasom, rzekom, zwierzętom) Najbardziej narażone na są oczywiście dzieci.
Dla naszego dobra pamiętajmy, ze spalanie tworzyw sztucznych nie powoduje ich unicestwiania, lecz wyłącznie zmianę ich postaci; przechodzą one w bardzo niebezpieczne substancje, (które przez pewien czas krążą w powietrzu (skąd je wszyscy wdychamy), a potem opadają do gleby, z której dostają się do roślin, zwierząt i w końcu z żywnością trafiają na nasze talerze.
Zadbajmy wszyscy o to abyśmy żyli w czystym środowisku i nasze dzieci miały szanse na szczęśliwe życie bez chorób.

                                                                                                                                                                                                                                                  Ewa Gapsa

Back to top