Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Dożynki Gminno-Parafialne 2008

DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE 2008


     W tym roku Dożynki Gminne odbyły się 24 sierpnia 2008 roku. Dożynki są najlepszą okazją do złożenia rolnikom wyrazów uznania i szacunku dla ich trudnej pracy.

To tradycyjne święto zainaugurowała uroczysta Msza Święta, celebrowana przez ks. prob. Jerzego Serwika. W czasie Mszy ksiądz poświęcił bochen chleba dożynkowego oraz wieńce dożynkowe symbolizujące tegoroczne plony. Po mszy spod Kościoła N.M.P. w Parzęczewie ruszył przy akompaniamencie kapeli ludowej przepiękny korowód dożynkowy, na czele którego szli Starostowie, którymi byli w tym roku: Stanisława Pastwińska i Antoni Saganiak. Pani Stanisława wraz z mężem Wincentym prowadzi 11-hektarowe gospodarstwo we wsi Śniatowa nastawione na produkcję mleczną. Pan Antoni Saganiak z Opola prowadzi wraz z rodziną gospodarstwo o powierzchni 41 ha. Państwo Saganiakowie hodują bydło mleczne i opasowe. Ich gospodarstwo jest wysoko zmechanizowane. Tuż za starostami w korowodzie szły przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Parzęczew. W tym roku w uroczystości dożynkowe włączyło się aż 11 kół. Wieńce uplotły gospodynie z: Orłej, Kowalewic, Opola, Bibianowa, Parzęczewa, Chociszewa, Mrożewic, Trojan i Różyc, Śniatowej, Mariampola i Mikołajewa. Wieńce jak zwykle były piękne i pomysłowe. Do korowodu dołączyli pozostali uczestnicy uroczystości i wszyscy razem udali się nad zalew, aby wziąć udział w części obrzędowej, a potem artystycznej obchodów.

Najważniejszą częścią było wręczenie przez Starostów tradycyjnego bochna chleba władzom gminy z wójtem Ryszardem Nowakowskim na czele. Następnie poszczególne delegacje złożyły swoje wieńce dożynkowe przed sceną. W czasie uroczystości nie zabrakło tradycyjnych przyśpiewek w wykonaniu zespołów śpiewaczych z Parzęczewa, Orłej i Kowalewic przy akompaniamencie kapeli ludowej „Parzęczewiacy”.

Część artystyczną poprowadziła Renata Nolbrzak – Kierownik Referatu Kultury. Pierwszym punktem programu był występ kabaretu „Afera”, który rozbawił publiczność do łez. W dalszej części programu mieliśmy okazję jeszcze raz posłuchać zespołów śpiewaczych: „Parzęczewiacy”, „Orlaneczki”” oraz „Wesołe Kowalewiczanki”. Nie lada atrakcją był występ zespołu folklorystycznego „Jasnica” ze Strigowskiego Domu Kultury z Białorusi, który uświetnił uroczystość Dożynek Gminnych w Parzęczewie i wywarł ogromne wrażenie na mieszkańcach naszej gminy. Nawet przelotnie padający deszcz nie był w stanie popsuć przebiegu imprezy. Następnie na naszej scenie zagościła kapela podwórkowa „Szadkowiacy”, która po raz drugi występowała przed parzęczewską publicznością. Tak jak poprzednio „Szadkowiacy” wzbudzili ogromne zainteresowanie i entuzjazm widzów, którzy wielokrotnie prosili o bisy. W dalszej części programu wystąpiła Elżbieta Rogala prezentując znane polskie i zagraniczne utwory. Wieczorem natomiast na parzęczewskiej scenie pojawił się znakomity zespół „2 Tygodnie”, który zdobywa coraz większą popularność, zajmując czołowe miejsca w radiowych listach przebojów. Świetni muzycy i ciekawy repertuar sprawiły, że zespół podbił miejscową publiczność. Impreza zakończyła się dyskoteką, którą poprowadził Dj Tiger. Ludzie bawili się znakomicie i jak zwykle niechętnie odchodzili do domów.


Agnieszka Sęk

Iwona Kubusińska

Back to top