Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Relacja z jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich

7 kwietnia 2021 roku – to właśnie tego dnia minęło 600 lat od kiedy w Krakowie król Władysław II Jagiełło nadał przywilej lokacyjny Wojciechowi z Parzęczewa zezwalając tym samym na założenie miasta w miejscu jego wsi Parzęczew oraz wyraził zgodę na organizację cotygodniowych targów. Decyzję o wydaniu dokumentu podjęto w obecności najwyższych dostojników świeckich i duchownych – doradców króla, m.in.: arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski Mikołaja Trąby, biskupa krakowskiego i kanclerza koronnego Wojciecha Jastrzębca (późniejszego arcybiskupa gnieźnieńskiego, który erygował parafię w Parzęczewie), dziekana krakowskiego i podkanclerzego koronnego Jana Szafrańca oraz wielu innych wysokich rangą osób. Dokument nie zachował się w oryginale do dzisiejszych czasów, ale jego kompletna treść została przywołana w przywileju królewskim z 1539 roku, którego oryginał możemy podziwiać w Archiwum Państwowym w Łodzi.

Chcąc uczcić ten dzień, Wójt Gminy Parzęczew zaprosił mieszkańców Parzęczewa, gminy oraz wszystkie osoby, którym Parzęczew jest bliski sercu do wirtualnego udziału w wydarzeniach organizowanych z okazji jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Parzęczewowi. „Nie każdemu dane jest przeżyć tak piękny i okrągły jubileusz swojej miejscowości. Stał się on okazją do zgłębienia naszego poczucia tożsamości a także do umiłowania Parzęczewa i jego historii?- powiedział Wójt Ryszard Nowakowski.

Wczorajsze obchody rozpoczął spektakl „Narodziny miasta” przygotowany przez  koło teatralne działające przy Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie. Jego uczestnicy: Nadia Jankiewicz, Angelika Nowakowska oraz Janina, Wojciech i Róża Woźniak pod opieką instruktora i jednocześnie autora scenariusza i reżysera tego przedstawienia zainscenizowali wydarzenia sprzed 600 lat. Młodzi aktorzy w pięknych strojach z epoki,  bez zbędnej tremy, posługując się trudnym, staropolskim językiem przedstawili drogę jaką przeszedł Wojciech Parzęczewski, aby osiągnąć swój życiowy cel, jakim było rozwijanie swojej wsi i podniesienie jej do rangi miasta.  

Scenariusz spektaklu powstawał przy współpracy z Dariuszem Gołygowskim, autorem monografii Parzęczewa pt. „Dzieje Parzęczewa do 1870 roku”. Rozmowa z Panem Dariuszem była kolejnym punktem naszych obchodów. Podczas spotkania opowiedział o sobie, o swoim zamiłowaniu do historii oraz o tym, skąd wziął się pomysł, aby zaangażować się w realizację przedsięwzięcia jakim było spisanie bogatej historii Parzęczewa. O tym, jak odkrywanie kolejnych dokumentów historycznych, zagłębianie się w biografie kolejnych właścicieli ziem parzęczewskich oraz historie ich rodów wypełniało jego czas po brzegi. Jak zauważył Pan Dariusz „nadanie praw miejskich w 1421 roku było najważniejszym wydarzeniem w historii Parzęczewa?”, a dzięki Wojciechowi Parzęczewskiemu niczym nie wyróżniająca się w tamtym okresie wieś otrzymała szansę rozwoju.

W rozmowie wziął również udział proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Parzęczewie ks. kanonik Jerzy Serwik, który jako pasjonat historii wyraził swoje ogromne zadowolenie z ukazania się monografii Parzęczewa, oraz z tego, iż stało się to w czasie kiedy zarówno parafia jak i sam Parzęczew obchodzą tak piękny jubileusz. Podkreślił również swoją bardzo dobrą współpracę z jej autorem.  

Ponieważ wielu mieszkańców dopytuje o koleją cześć dziejów Parzęczewa, Wójt Gminy Ryszard Nowakowski podjął decyzję o kontynuacji tego dzieła i w dniu wczorajszym podpisał umowę z Dariuszem Gołygowskim na opracowanie drugiej części monografii. Zgodnie z umową prace nad książką powinny zakończyć się dokładnie za dwa lata, 7 kwietnia 2023 roku.

Ostatnim punktem pierwszej części obchodów była inauguracja Parzęczewskiego Archiwum Cyfrowego. Jego pomysłodawcą i założycielem jest Radny Gminy Parzęczew – Bogdan Wydrzyński. Dowiedzieliśmy się, skąd wziął się pomysł utworzenia takiego archiwum, a podczas prezentacji mogliśmy zapoznać się z możliwościami jakie daje nam korzystanie z archiwów społecznych oraz jak wiele możemy wnieść w naszą lokalną historię dzieląc się pamiątkami, dokumentami czy wspomnieniami.

O godzinie 19.00 w zabytkowych wnętrzach kościoła parafialnego w Parzęczewie rozpoczęła się druga część transmisji z uroczystości obchodu 600-lecia nadania praw miejskich.

Przed zaplanowanym na ten wieczór koncertem Kapeli Hanki Wójciak, głos zabrał proboszcz ks. Jerzy Serwik. W trakcie krótkiej przemowy przypominał historyczne wydarzenia z 1421 r. dzięki, którym Parzęczew przez kolejne 449 lat szczycił się prawami miejskimi. Podkreślił również, że historia Parzęczewa, jako miasta, i jako parafii jest bardzo bogata, zaś kościół parafialny będący najcenniejszym zabytkiem architektury sakralnej w naszej gminie to godne miejsce do obchodzenia tak zacnego jubileuszu.

Koncert rozpoczął się, jakże by nie inaczej, od utworu „Pieśń Powitalna”. Kapela wykonała kilkanaście nastrojowych piosenek ze swoich dwóch płyt „Znachorka” i „Zasłona”. Na uwagę zasługuje fakt, że autorką większości prezentowanych przez zespół tekstów jest wokalistka Hanka Wójciak – wyjątkowo utalentowana i wrażliwa artystka z Podhala, która wraz ze swoją Kapelą gościła w Parzęczewie już po raz trzeci. Hanka Wójciak wspominała ich pierwszy koncert, który odbył się w Parzęczewie w ramach Wędrownego Festiwalu Kolory Polski w 2015, oraz kolejne wizyty w naszej miejscowości, którym zawsze towarzyszyły pozytywne emocje.

Wyjątkową atmosferę podczas koncertu stworzyło barwne oświetlenie, które wydobyło z bogatego wystroju świątyni, dodatkowe piękno.

Po koncercie głos zabrał Wójt Gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski, który podziękował zespołowi za koncert oraz wręczył Hance Wójciak kwiaty, gdyż właśnie w tym szczególnym dla nas dniu wokalistka obchodziła urodziny. Wójt zapowiedział, że nie jest to ostatni koncert Kapeli w naszej gminie, bo już 15 sierpnia tego roku, jeśli sytuacja na to pozwoli, będziemy mogli wysłuchać zespołu ponownie podczas głównych obchodów uroczystości 600-lecia nadania praw miejskich.

Mamy nadzieję, że koncert, w którym mogliśmy uczestniczyć dzięki transmisji internetowej, dostarczył Państwu wielu pozytywnych emocji. Jak podkreślił Wójt Ryszard Nowakowski „Jak tu nie kochać ich muzyki, jak oni w niej rozdają garściami tyle piękna, miłości i wzruszeń?”. Ksiądz kanonik Jerzy Serwik również nie krył swojego wzruszenia i podziękował artystce za jej świadectwo wiary.

Na zakończenie Wójt Gminy Parzęczew podziękował proboszczowi za udostępnienie parzęczewskiej świątyni na potrzeby koncertu i ponownie zaprosił do udziału w głównych obchodach 600-lecia nadania praw miejskich w dniu 15 sierpnia 2021 r. w Parzęczewie.

Zespół wystąpił w składzie: Hanka Wójciak – wokal, Tomasz Pawlak – skrzypce , Tomasz Czaderski instrumenty perkusyjne, Mateusz Frankiewicz – kontrabas, Jacek Długosz – gitara, Kuba Piechnik – mandola.

Dziękujemy za profesjonalną obsługę techniczną:

Transmisja na żywo oraz zdjęcia- studiomovie.pl – Krzysztof Pałatyński. 

Nagłośnienie oraz dekoracja światłem- Maciej Janecki – naglosnienielodz.com

Back to top