Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

?Dzień Dziecka ? bezpieczny maluch na drodze?

 

27 maja 2011 roku nad zalewem oraz w Centrum Odnowy Wsi w Parzęczewie odbyła się impreza edukacyjna połączona z obchodami Dnia Dziecka. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo dzieci na drodze. Organizatorami byli: Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Gmina Parzęczew oraz Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie. Impreza zorganizowana była w ramach projektu ?Bezpieczne dzieci na drogach gminy Parzęczew? współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

Ze względu na swój otwarty charakter impreza skierowana była do wszystkich mieszkańców gminy Parzęczew, a w szczególności dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów. Program imprezy miał za zadanie przybliżyć wszystkim uczestnikom informacje z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Obie części imprezy otworzył Wójt Gminy Ryszard Nowakowski, który złożył wszystkim dzieciom życzenia z okazji ich święta.

W sali Centrum Odnowy Wsi bawiły się najmłodsze dzieci z Punktów Przedszkolnych oraz klas 0-3 Szkół Podstawowych. Przy radosnych okrzykach aktywnie uczestniczyły w grach, zabawach i konkursach z zakresu prawidłowego zachowania się na drodze m.in. odbył się slalom sprawnościowy, rzut do kosza, układanie ?zebry? z biało-czarnych pasów materiału, malowanie na czas znaków drogowych farbami na specjalnie przygotowanych planszach,  konkurs 997 oraz konkurs dla rodziców i opiekunów (zakładanie na czas elementów odzieży z wprasowanymi elementami odblaskowymi). Czas wszystkim milusińskim umilił również występ teatrzyku Pinezka. Wszystkie dzieci otrzymały kamizelki odblaskowe, w których po skończonej imprezie przemaszerowały z powrotem do szkoły i nad zalew w Parzęczewie.

Atrakcji nad zalewem również było co nie miara. Od samego rana młodzież gimnazjalna miała możliwość zdawania egzaminu praktycznego na kartę motorowerową. Z tej okazji skorzystało ponad 50 osób. Później wszyscy uczestnicy mogli obejrzeć sprzęt ratowniczy, który prezentowali zaproszeni Strażacy, Policjanci oraz Inspektorzy Transportu Drogowego. Dzieci mogły wsiąść do każdego wozu, przymierzyć kask strażacki, a nawet, co było nie lada frajdą, poszybować w górę w koszu podnośnika strażackiego. Był to ważny element wychowawczy pozwalający na bezpośredni kontakt dzieci i młodzieży ze służbami mundurowymi.

Wszyscy uczestnicy poznali również Dika ? psa policyjnego, który z dumą prezentował swoje umiejętności. Właściciel psa poinstruował dzieci jak należy się zachować w stosunku do agresywnych psów aby uniknąć pogryzienia.

Poza atrakcjami związanymi z bezpieczeństwem w programie imprezy znalazły się także występy grupy REVERS, oraz pokaz tańca break dance w wykonaniu VANILA ? instruktora szkoły tańca Dance Zone. Po pokazie odbyły się warsztaty, podczas których liczna grupa dzieci i młodzieży uczyła się podstawowych ruchów tego tańca.

Równolegle odbywał się 9 Rajd Gwieździsty zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Parzęczewie. W rajdzie uczestniczyły dzieci klas 4-6, które wraz ze swoimi wychowawcami przejechały na rowerach wyznaczone trasy kończąc rajd nad zalewem w Parzęczewie.W nagrodę przedstawiciele każdej z klas otrzymali puchary.

Dzieci mogły spożytkować swoją energię podczas skakania na trampolinie oraz zabawy w kulach wodnych, z których mogli nieodpłatnie korzystać. Chętni mogli udekorować swoje twarze specjalnymi malowidłami, co dodało kolorów całej imprezie.

Po zakończeniu wszystkie dzieci z uśmiechniętymi buziami wróciły do szkoły aby napełnić brzuchy pyszną grochówką przygotowaną specjalnie dla nich przez panie kucharki.

Back to top