Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

1 maja – Święto Pracy

1 maja przypada Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku walczących o ośmiogodzinny dzień pracy.

Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się już w 1890 roku. W Polsce ten dzień od 70 lat uznawany jest za święto państwowe.  Po II wojnie światowej, w okresie PRL-u, święto 1 maja było obchodzone bardzo uroczyście. Tego dnia odbywały się pochody, wiece i zgromadzenia, w których udział często był obowiązkowy lub premiowany możliwością zakupu atrakcyjnych towarów. Po upadku PRL-u święto to straciło swój robotniczy charakter, tradycja powoli wymierała, a ludzie coraz rzadziej brali udział w tego typu wydarzeniach. Obecnie swoje manifestacje organizują różne środowiska społeczne.

1 maja jest pierwszym z świąt majowych. Przed nami Dzień Flagi Rzeczypospolitej i Święto Narodowe Trzeciego Maja ? 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.  Zachęcamy wszystkich mieszkańców do wywieszenia w ten weekend biało-czerwonych flag. W ten sposób pokażmy, że chcemy być razem i mimo ograniczeń wspólnie świętujemy.

Back to top