Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

30 MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY FOLKLORYSTYCZNE

1017510_512965922092047_454800893_n

1017510_512965922092047_454800893_n

Zespół AKUD ?Jovan Popović? (Serbia)


 

Zespół Akud ?Jovan Popović? powstał zimą 1950 r. Skupia miłośników śpiewu, tańca i teatru. W zespole jest grupa dziecięca, młodzieżowa oraz kadra. Akud ?Jovan Popović? ma własną orkiestrę, grupę teatralną o nazwie ,,Djeram? i stowarzyszenie kobiet, które wykonują dla zespołu wszystkie kostiumy. Grupa do tej pory występowała w Niemczech, Szwajcarii, Bułgarii, Macedonii, Bośni i Hercegowinie oraz w Polsce. Akud ?Jovan Popović? otrzymał wiele dyplomów za całokształt pracy kulturalnej zarówno w miejscowości w której działają, jak również za granicą. Zespół był również gościem wielu programów telewizyjnych oraz parad i festiwali w Serbii.

Zespół HLADOS (Ukraina)


Oficjalna nazwa zespołu to The Ensemble of Folk Singing and Dancing ?Hlados?. Grupa powstała w 2008 roku, a celem jej utworzenia była popularyzacja tańca i śpiewu, twórczych osobowości, samodoskonalenia, kultury i etyki. Zespół ?Hlados? składa się z 50 uczniów w wieku od 11 do 17 lat. Główną część tego zespołu stanowi 32 uczniów liceum. Z zespołem pracuje choreograf Ann Robotyahova i nauczyciel śpiewu Wołodymyr Isenko.
W repertuarze zespołu są tańce i pieśni mocno związane z kulturą i tradycją Ukrainy. Każdy występ ?Hlados? to piękny, barwny spektakl, który urzeka publiczność. Co więcej wszystkie stroje zostały specjalnie zaprojektowane i uszyte do każdego występu. ?Hlados? jest uczestnikiem lokalnych, regionalnych, krajowych i międzynarodowych konkursów oraz festiwali. Po latach ciężkiej pracy, zespół jest zdobywcą wielu nagród, na przykład nagrody głównej VII i VIII Międzynarodowego Festiwalu Folkowego ?Radość i nadzieja? (Nidzica, Polska) oraz Międzynarodowego Festiwalu ?Spotkania Kultur? (Szczecin, Polska).

Zespół Tańca Ludowego CHAVDAR (Bułgaria)


Zespół Tańca Ludowego ?Chavdar? powstał w 1946 roku. Pierwszymi kierownikami artystycznymi grupy byli Stoyan i Alexander Bogdanov Kadiiski. Zespół zdobył złoty medal i Puchar Bułgarii na ?First Festival of Activities? w 1948 roku. To był pierwszy raz, gdy tancerze ?Chavdar? zaprezentowali bułgarskie tańce ludowe i pieśni za granicą. Od 1979 roku aż do teraz Boris Ganchev jest głównym choreografem ?Chavdar?. Zespół Tańca Ludowego ?Chavdar? ma na celu zachowanie i promowanie bułgarskiego folkloru i obyczajów zarówno w kraju, jak i za granicą. Przez lata tancerze zdobyli wiele nagród za ich pracę na rzecz kultury i wysokie umiejętności taneczne. W 1983 roku ?Chavdar? został laureatem The 6th National Festival of Amateur Art Activities i wygrał złoty medal. ?Chavdar? wziął również udział w The 9th International Folk Festival ?Odigidis? w Grecji i wygrał główną nagrodę publiczności i jury. Tancerze ?Chavdar? uczestniczyli z powodzeniem w wielu innych koncertach w Bułgarii, jak również za granicą i zdobyli liczne medale oraz nagrody. Obecnie ?Chavdar? jest jedną z najlepszych grup tanecznych w Bułgarii.

Zespół Ludowy SIQA (Gruzja)


The Folk Group SIQA powstała na bazie organizacji pozarządowej NGO SIQA – Georgian Association of Educational Initiatives. NGO SIQA z ogromnym powodzeniem funkcjonuje w Gruzji i za granicą od 1999 roku. Jedną z misji organizacji pozarządowej SIQA jest wspieranie integracji europejskiej poprzez dialog międzykulturowy. Z tego powodu SIQA organizuje różne warsztaty, festiwale oraz wymiany kulturalne. Jednocześnie, w ramach organizacji pozarządowej, powstała The Folk Group SIQA – zespół młodych muzyków i tancerzy ludowych. The Folk Group SIQA wykonuje pieśni i tańce z różnych regionów Gruzji, prezentując w ten sposób pełną różnorodność gruzińskiej kultury, tradycji, strojów i polifonii. The Folk Group SIQA obejmuje około 30 gruzińskich tancerzy, śpiewaków i muzyków ludowych. Zespół wziął udział w międzynarodowym festiwalu w Armenii ?Cultural Bridge?, gdzie zaprezentował kulturę gruzińską społeczeństwu Armenii oraz wolontariuszom Peace Corp z Gruzji i z Armenii.

Back to top