Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

81 Rocznica Bitwy w Orłej

Wrzesień w Gminie Parzęczew jest okresem wspomnień o żołnierzach poległych w walce o Ojczyznę. W dniu 11 września odbyła się uroczystość upamiętniająca 81 rocznicę Bitwy w Orłej.

Uroczystość przy pomniku poległych rozpoczęła polowa msza św, którą odprawił Proboszcz Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Grotnikach o. Krzysztof Jezierski. Po mszy Andrzej Staniewski – dowódca Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów odczytał Apel Poległych, a następnie złożono wieńce pod pomnikiem.

Gościem honorowym uroczystości był płk Zbigniew Zieliński – pułkownik Wojska Polskiego, członek Armii Krajowej i żołnierz wyklęty jako członek Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Działacz społeczny, założyciel i pierwszy kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz sekretarz stanu w rządach premierów Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Waldemara Pawlaka. W czasie II wojny światowej był żołnierzem batalionu „Las” 74 pułku piechoty Armii Krajowej, nosił konspiracyjny pseudonim „Sęk”. Po wojnie należał do tzw. drugiej konspiracji (antysowieckiej) w Konspiracyjnym Wojsku Polskim pod dowództwem komendanta Stanisława ?Warszyca? Sojczyńskiego, który mimo sędziwego wieku zaszczycił nas swoją obecnością i wspomnieniami przybliżył nam wydarzenia tamtych dni.

W uroczystości wziął udział Poseł na Sejm RP Marek Matuszewski, przedstawiciele lokalnych władz, szkół i stowarzyszeń.

Część artystyczna przygotowana została przez uczniów Szkoły Podstawowej w Parzęczewie oraz Chociszewie. Była ona  zadedykowana nieobecnemu na tegorocznej uroczystości p. Maksymiliana Kasprzaka- jest weteranem walk nad Bzurą. Co roku p. Maksymilian był gościem honorowym tych uroczystości. W ubiegłym roku obchodził 100 rocznicę urodzin. W tym roku zdrowie nie pozwoliło mu na przyjazd, ale za każdym razem, kiedy odwiedzał naszą gminę mogliśmy dzięki niemu wziąć udział w bardzo ciekawej, żywej lekcji historii.

Po uroczystości odbył się Bieg ku pamięci bohaterów w Orłej, organizowany przez Stowarzyszenie Orła Bez Granic.

Co roku przy pomniku poświęconym żołnierzom walczącym o ojczyznę zbierają się mieszkańcy wsi Orła, kombatanci i przedstawiciele władz po to, aby nie zapomnieć i przeżyć te lekcję historii jeszcze raz, a przede wszystkim złożyć hołd poległym.

Back to top