Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Co wiemy o naszym zdrowiu?

8 listopada w sali widowiskowej Forum Inicjatyw Twórczych odbył się Dzień dla Zdrowia. Mieszkańcy mogli wziąć udział w serii wykładów o tematyce prozdrowotnej, a także skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. Spotkania miały na celu wzmacnianie świadomości zdrowotnej i kształtowanie społecznego przekonania, że stan naszego zdrowia zależy w dużej mierze od każdego z nas, a pewne zachowania i nawyki niosą za sobą określone konsekwencje zdrowotne.
Kształtowanie pozytywnych nawyków zdrowotnych daje szansę wczesnego wykrywania chorób, ale także unikania czynników ryzyka sprzyjających rozwojowi chorób. Głównym tematem spotkań była profilaktyka chorób układu krążenia i zapobieganie nowotworom złośliwym, które są głównymi przyczynami zgonów w naszym kraju. W 80-90% za choroby nowotworowe odpowiedzialne są czynniki środowiskowe, takie jak sposób odżywiania, palenie tytoniu, brak ruchu, zanieczyszczenie środowiska – a na to możemy mieć wpływ, tylko w 10-20% na zachorowania na choroby nowotworowe wpływ mają uwarunkowania genetyczne. Spośród chorób nowotworowych w Polsce pierwsze miejsce pod względem ilości zachorowań zajmuje: wśród kobiet rak piersi, natomiast wśród mężczyzn – rak płuca. Niepokojąco wzrasta też liczba zachorowań na raka jelita grubego.
Podczas Dnia dla Zdrowia można było także skorzystać z konsultacji z onkologiem pracującym w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym w Łodzi. Podczas spotkania przedstawił on najczęstsze objawy chorób nowotworowych, przedstawił zasady walki z rakiem – Europejski Kodeks Walki z Rakiem.
Back to top