Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Edukacja ekologiczna w Gimnazjum

logo_wfoigw

W dzisiejszym świecie, gdzie zmiany klimatyczne i efekt cieplarniany wydają się nieuniknione, coraz większą uwagę przywiązuje się do edukacji ekologicznej. Aby powstrzymać postępującą degradację środowiska naturalnego należy kształtować postawy proekologiczne już wśród dzieci i młodzieży. Gmina Parzęczew wychodzi naprzeciw tym problemom, realizując projekty i wspierając uczniów wszystkich szkół z terenu gminy w ogólnopolskich akcjach i konkursach o tematyce środowiskowej. W ciągu kilku lat realizacji projektów związanych z ochroną środowiska w każdej szkole powstały nowoczesne pracownie ekologiczne. Władze Gminy widząc duży wpływ wcześniejszych konkursów na postawę najmłodszych, po raz kolejny uzyskały dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu ?Edukacja Ekologiczna w szkołach i przedszkolach na rok szkolny 2016/2017? na realizację projektu pn. ?Ruszam w teren szlakiem łódzkiej natury ? edukacja ekologiczna dla uczniów Gimnazjum w Parzęczewie?. Po sukcesach projektów skierowanych do uczniów szkół podstawowych przyszedł czas na to, by postawy proekologiczne przybliżyć również uczniom gimnazjum. Projekt realizowany jest od 2 listopada 2016 r., a jego zakończenie przewiduje się na 30 czerwca 2017 r.
Nauczyciele realizując projekt wykorzystają nowe pomoce naukowe i książki, częścią projektu są również zajęcia terenowe w Rezerwacie Grądy nad Lindą, Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Łagiewnikach, Ogrodzie botanicznym w Łodzi, Ogrodzie zoologicznym w Łodzi, Elektrowni i Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie oraz farmie wiatrowej na Górze Kamieńsk. Uczniowie poznają też dwa parki krajobrazowe znajdujące się w województwie łódzkim ? Załęczański i Spalski Park Krajobrazowy, gdzie uczestniczyć będą w różnego rodzaju warsztatach ekologicznych i zajęciach tematycznych z przewodnikiem.

 

Zobaczą takie atrakcje jak: rezerwat przyrody Niebieskie źródła w Tomaszowie Mazowieckim, Rezerwat Przyrody ?Węże?, Góra Wapiennik, Granatowe Źródła w Załęczańskim Parku Krajobrazowym, Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach, Groty Nadgórzyckie oraz Mikrokosmos w Ujeździe. Udział w nich będzie miał za zadanie rozwinąć u uczniów szacunek do przyrody i umiejętność harmonijnego współżycia z nią oraz rozbudzić zainteresowanie ekologią. Poza zajęciami w terenie, w ramach projektu, dzieci będą mogły rozwijać swoją kreatywność biorąc udział w różnego rodzaju konkursach. W szkole odbędą się również warsztaty ekologiczne dla uczniów klas I-III przeprowadzone przez Ośrodek Działań Ekologicznych ?Źródła? pn.: ?Elektrogadżety i elektroodpady?, ?Jak Eko poznał Lansa?, a także ?Świat za 50 lat. Prognozowane skutki zmian klimatu?. Dzieci poznają w nich m.in. cykl życia telefonu komórkowego, skutki zmian klimatu oraz różnice pomiędzy konsumpcyjnym, a ekologicznym stylem życia. Projekt zakłada również przeprowadzenie zbiórki karmy dla zwierząt przebywających w schroniskach.
Nowoczesne formy i metody prowadzenia zajęć kształtować będą właściwą postawę i świadomość ekologiczną, a także odpowiedzialność za własną postawę wobec natury. Wartość całego projektu to 23 349,00 zł, natomiast dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi wynosi 19 923,00 zł. Wkład własny pokrywają środki z budżetu Gminy Parzęczew.

logo_wfoigw

Wizyta w schronisku.

Dnia 28.10.2016r. grupa projektowa „Na cztery łapy i dwie ręce” wraz z opiekunem p. Katarzyną Zatorską- Pacel odwiedziła Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Łęczycy. Celem wizyty było przekazanie darów zebranych podczas wrześniowej dyskoteki, na którą biletem wstępu była karma dla zwierząt. Makarony, kasze, ryż, mięsne puszki i akcesoria dla czworonogów zostały zebrane również na słodkim kiermaszu zorganizowanym przez grupę projektową. Hasło akcji brzmiało ?Przynieś karmę dla kota lub psiaka, a dostaniesz pluszaka?. Zaproszona została cała szkoła, jednak nie spodziewaliśmy się, że odzew będzie, aż tak ogromny. Byliśmy zadowoleni i dumni z uczniów naszej szkoły. Planujemy jeszcze więcej takich akcji, a najbliższą na święta. Ilość karmy, którą przewieźliśmy do schroniska zajęła dwa bagażniki dużych samochodów. Wizyta w schronisku wywołała na naszych twarzach smutek, a u niektórych nawet łzy z powodu ciężkich warunków jakie tam panują. Jednak mimo to byliśmy szczęśliwi. Chcemy wspierać tę placówkę. Ogromne podziękowania składamy wszystkim Koleżankom i Kolegom, Rodzicom i Dziadkom, nauczycielom, pracownikom szkoły, za zaangażowanie, dar serca i wspaniałe  wychowanie i wzorce jak czynić świat lepszym.
Z całego serca dziękujemy i mamy nadzieję, że inne przedsięwzięcia będą tak samo wspierane.

Grupa projektowa ?Na cztery łapy i dwie ręce? w składzie:
Kamila Krawczuk, Julia Ignaczak, Klaudia Pędzicka, Katarzyna Maślińska, Filip Zientalski (uczniowie kl.IIA).

Back to top