Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Historia freskiem malowana

12 września miało miejsce uroczyste odsłonięcie fresku na Urzędzie Gminy w Parzęczewie. Fresk nosi nazwę „Parzęczew, 600 lat historii” i powstał w związku z obchodzonym w 2021 r przez Gminę Parzęczew Jubileuszem 600-lecia nadania praw miejskich Parzęczewowi.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz na czele z Wójtem Gminy Parzęczew Ryszardem Nowakowskim, szkół i stowarzyszeń oraz osoby i instytucje, dzięki którym realizacja tak dużego przedsięwzięci mogła mieć miejsce. Uroczystość, którą poprowadziła Renata Nolbrzak – Dyrektor Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie, uświetnili swoją obecnością twórcy fresku Jesús González Gutiérrez i Siegrid Wiese. Podczas prezentacji fresku dokonano jego symbolicznego odsłonięcia. Następnie uroczystości przeniosły się do sali widowiskowej Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć prezentację dotyczącą powstawania fresku oraz fotorelację z pobytu artystów w Polsce. Całość zakończył koncert pt. „Inspiracje folklorystyczne w muzyce polskiej” w wykonaniu grupy muzycznej działającej przy FIT.

Pomysłodawcą stworzenia fresku i zaproszenia do jego wykonania artystów z Meksyku był Pan Adam Kowalczewski, który jednocześnie przyjął do swojego domu artystów na czas pobytu w Polsce.

Autorem fresku jest Jesús González Gutiérrez – Dyrektor Szkoły Muralizmu i Fresków w Oaxaca w Meksyku (Escuela De Muralismo y Arquitectura Vernácula de Oaxaca), który zaprosił do współpracy meksykańską artystkę i malarkę Siegrid Wiese. W pracach nad freskiem pomagali również Paul Govea Peralta – meksykański artysta mieszkający w Polsce oraz Piotr Pisera – pracownik Urzędu Gminy w Parzęczewie.

Widoczny na urzędzie fresk, który ma blisko 50 m2, powstał w niecały miesiąc jednak przygotowania do jego realizacji trwały od początku roku. Jest to obecnie najprawdopodobniej największy mural zewnętrzny wykonany techniką fresku w Polsce. Jak podkreślał sam autor, prace nad przygotowaniem koncepcji fresku były wieloetapowe. Najpierw zapoznał się z materiałami historycznymi przesłanymi przez Urząd Gminy w Parzęczewie, a następnie prowadził swoje własne poszukiwania, czerpiąc ze źródeł internetowych. Dopiero na tej podstawie powstał szkic, przedstawiający pierwotnie 15 scen (obecnie jest ich 17). Następnie rysunki te były dopracowywane.

Fresk to skomplikowana technika malarska, która powstaje wieloetapowo. Podczas tworzenia fresk jest delikatny jednak potem, dzięki zachodzącym w nim procesom chemicznym, podczas których zawarte we fresku wapno wraca do swojego pierwotnego stanu za sprawą procesu karbonizacji, na powrót staje się skałą i może przetrwać dziesiątki lat. Użyte do malowania fresku pigmenty pochodzenia naturalnego są odporne na działanie światła i innych czynników atmosferycznych.

Jubileuszowy fresk na Urzędzie Gminy w Parzęczewie odwołuje się nie tylko do historii miejscowości i gminy, ale też do ważniejszych elementów historii naszego kraju. Znajdziemy na nim przede wszystkim scenę z 7 kwietnia 1421 przedstawiającą króla Władysława Jagiełłę wręczającego akt nadania praw miejskich Wojciechowi z Parzęczewa oraz dramatyczną scenę powietrznego starcia nad Parzęczewem, które miało miejsce 5 września 1939 r. Jesús González Gutiérrez umieścił na fresku także scenę z bitwy pod Grunwaldem, królową Jadwigę Andegaweńską oraz Mikołaja Kopernika. Fresk zawiera wiele ciekawych detali i symboli, tworzących wspólną całość.

– „Wspaniały, majestatyczny fresk opisujący historię naszej miejscowości jest dziełem niezwykłym, wyjątkowym i pięknym. Będzie on zdobił budynek naszego Urzędu, wzbudzał podziw i zachwyt wśród oglądających. Jesús González Gutiérrez uchwycił w nim 600-letnią historię Parzęczew, by przekazać ją kolejnym pokoleniom – tak opisał zgromadzonym fresk Wójt Gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski.

Mamy nadzieję, że powyższa relacja będzie zachętą dla tych z Państwa, którzy nie mieli jeszcze okazji obejrzeć fresku, gdyż żaden opis nie jest w stanie przekazać emocji, jakie towarzyszą oglądaniu tego wyjątkowego dzieła. Fresk został doświetlony i znakomicie prezentuje się zarówno w dzień jak i w nocy.

Back to top