Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Ku pamięci poległych…

Jak co roku, początek września w Gminie Parzęczew jest okresem wspomnień o żołnierzach poległych w walce o Ojczyznę. W dniu 7 września odbyła się uroczystość upamiętniająca 73 rocznicę Bitwy w Orłej.

W programie uroczystości znalazł się rajd szlakiem Polskiej Kawalerii z września 1939 roku po trasie: Piaskowice – Wytrzyszczki – Góra Marii – Julianki – Florianki – Mamień – Pustkowa Góra – Orła.
Uroczystości przy pomniku poległych żołnierzy rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana przez księży: Mirosława Skrzydło z Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Grotnikach oraz ks. Bartłomieja Franczaka z Parafii Wniebowzięcia NMP w Parzęczewie. Po mszy odczytano Apel Poległych oraz złożono wieńce pod pomnikiem.
Gościem honorowym uroczystości był Pan Maksymilian Kasprzak z 8 Pułku Strzelców Konnych, walczących w Bitwie w Orłej, który mimo sędziwego wieku zaszczycił nas swoją obecnością i wspomnieniami przybliżył nam wydarzenia tamtych dni.
W dniu 9 września w Kowalewicach, gdzie znajduje się pomnik ku czci mieszkańców tej wsi poległych podczas wojny została odprawiona msza w ich intencji. Mszy przewodniczył Proboszcz Parafi Wniebowzięcia NMP w Parzęczewie ? ks. Jerzy Serwik.
Back to top