Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Najnowocześniejszy w Polsce symulator dla skoczków na terenie Gminy Parzęczew.

W środę miało miejsce uroczyste otwarcie tunelu aerodynamicznego HALO – HAHO. W uroczystości wzięli udział m.in. Wiceszef MON Czesław Mroczek, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Wicewojewoda Łódzki Paweł Bejda a także przedstawiciele władz samorządowych i dowódcy jednostek wojskowych. Gminę Parzęczew reprezentowali Wójt Pan Ryszard Nowakowski oraz Radny Gminy Parzęczew Marek Kałuziak.Symulator to pierwszy w Polsce wojskowy obiekt przeznaczony do wykonywania skoków spadochronowych z wolnym otwarciem spadochronu. Powstał na terenie Ośrodka Szkolenia Aeromobilno -Spadochronowego (OSAS) w Leźnicy Wielkiej.  Od nowego roku rozpoczną się ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie umiejętności naszych żołnierzy w trakcie spadania przed otwarciem spadochronu. Dzięki temu podczas ćwiczeń nie będą oni uzależnieni od warunków atmosferycznych, które często komplikowały skoki w powietrzu.
„Przygotowujemy żołnierzy do wykonywania skoków w wolnym spadaniu ze sprzętem, pełnym wyposażeniem, tlenem, a także skoków nocnych w noktowizji” – mówił dziennikarzom podczas prezentacji symulatora, zastępca komendanta OSAS mjr Rafał Meresiński.
Przestrzeń, w której odbywać się będzie szkolenie, to pionowy tunel aerodynamiczny o średnicy 4,3 m i wysokości 13 m. Ciąg powietrzny wytwarzają cztery turbiny o mocy 355kW każda, co pozwala na uzyskanie pędu powietrza dochodzącego do ponad 280 km/h.
Żołnierze przyznają, że warunki w symulatorze w 99 proc. są zbliżone do warunków panujących w powietrzu. „Możemy w nim przećwiczyć wszystkie elementy, które żołnierze muszą zrobić w powietrzu, i skorygować je” – dodał mjr Meresiński.
Do zadań OSAS należy szkolenie skoczków spadochronowych i instruktorów na rzecz Wojsk Lądowych.
W uroczystym apelu na terenie lotniska odbyło się również powitanie żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, którzy zakończyli służbę podczas XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
Wiceszef MON Czesław Mroczek mówił, że XIII zmiana PKW, która jest elementem kończenia polskiego zaangażowania w Afganistanie, wykonywała niezwykle ważne zadania.
Ceremonię, podczas której wręczono odznaczenia wyróżniającym się żołnierzom XIII zmiany oraz odznaczenia z okazji święta 1. dywizjonu lotniczego oraz 1. batalionu kawalerii powietrznej, zakończyła defilada wojskowa.
Back to top