Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Obchody 600-lecia nadania praw miejskich Parzęczewowi – atrakcje dodatkowe

Obchody 600-lecia nadania praw miejskich Parzęczewowi odbędą się już w najbliższą niedzielę 15 sierpnia.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00 mszą świętą w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Anny w Parzęczewie. Od godziny 15:00 zapraszamy Państwa na teren przy budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Parzęczewie (ul. Rocha 8).

Na naszym profilu www.facebook.com/parzeczew prezentowaliśmy już ofertę sołectw i stowarzyszeń. Pisaliśmy również o koncertach.

Chcielibyśmy poinformować Państwa co jeszcze będzie się działo tego dnia na terenie przy budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i pobliskiej Szkoły Podstawowej w Parzęczewie.

W Szkole Podstawowej w Parzęczewie będzie można zobaczyć ekspozycję Skarbu Parzęczewskiego  zorganizowaną we współpracy z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. W sali informatycznej będzie można podziwiać część z odnalezionych w 2004 roku monet z XI i XII w. –  w większości srebrnych denarów krzyżowych pochodzących z różnych stron Europy.

W Sali ze Skarbem Parzęczewskim, dzięki uprzejmości kolekcjonera Pana Janusza Giersza, będzie można zobaczyć również ostatnią staropolską pieczęć miejską Parzęczewa i tłok pieczętny parzęczewskiego Urzędu Starszych Zgromadzenia Szewskiego.

Przed salą ze Skarbem Parzęczewskim zlokalizowana będzie wystawa fotograficzna pt. „Parzęczew na starej fotografii”. Na wystawie zaprezentujemy blisko 90 zdjęć z kronik Urzędu Gminy w Parzęczewie oraz ze zbiorów prywatnych mieszkańców gminy Parzęczew. Na wystawie pokażemy również kopie najważniejszych dokumentów potwierdzający nadanie praw miejskich Parzęczewowi oraz mapy Parzęczewa i okolic.

Na terenie boisk szkolnych zorganizowana zostanie specjalna strefa zabaw dla dzieci. Ustawimy eurobungee, dmuchaną zjeżdżalnię oraz specjalną dżunglę, w której pociechy będą mogły szaleć do woli. Tuż obok będzie strefa relaksu dla rodziców, którzy będą mogli odpocząć na leżakach i posmakować pysznych lodów i gofrów od firmy FAVOLA z Ozorkowa.

Oczywiście to nie jedyne miejsce, gdzie będzie można skosztować słodkości. Cukiernia Pani Magdy Stęplewskiej „Jak u mamy” z Orłej zaserwuje, nie tylko pyszne lody własnego wyrobu, ale także koktajle, desery oraz kawę i herbatę. Znajdziemy ją na terenie ze sceną tuż obok namiotu LGD PRYM.

O godzinie 16.00 zapraszamy na boisko do koszykówki, gdzie odbędą się zajęcia z hatha jogi – formy aktywności polegającej na połączeniu asan (pozycji) ze spokojnym oddechem, która poprawia ogólną sprawność i wydolność organizmu. Prosimy pamiętać wygodnym ubiorze i o zabraniu maty do ćwiczeń.

Podczas obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Parzęczewowi nie mogło zabraknąć jednostki wojskowej z Leźnicy Wielkiej. Na terenie przy Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej wojsko reprezentować będą 1 batalion kawalerii powietrznej oraz 1 dywizjon lotniczy.

W namiocie 1 batalionu kawalerii powietrznej z Leźnicy Wielkiej będzie prezentowane wyposażenie i etatowa broń drużyny szwadronu kawalerii powietrznej. Zestawienie obejmuje: broń indywidualną 5,56mm kbs Beryl-C, Beryl- krótki, granatnik ppanc. RPG-7, moździerz Antos, karabin maszynowy UKM, strzelbę gładkolufową Mossberg, gogle noktowizyjne MU3-AD, wyrzutnia PPK SPIKE, a także indywidualne wyposażenie do przymierzenia składające się z hełmu HA-03 oraz kamizelki UKO KWM – 02.

Natomiast w namiocie 1 dywizjonu lotniczego będzie wystawa Sekcji Wysokościowo-Ratowniczej, na której zobaczymy sprzęt do skoków spadochronowych i niezbędne wyposażenie każdego skoczka. Dodatkowo będzie można obejrzeć i wsiąść do wojskowego samochodu gaśniczego.

Na tych z Państwa, którzy nie mieli jeszcze możliwości spisać się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego, będzie czekał Punkt Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Prosimy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego. Aby dobrze przygotować się do spisu, polecamy wcześniej odwiedzić stronę spis.gov.pl, gdzie znajdują się pytania zawarte w Spisie Powszechnym.

Na stoisku Stowarzyszenia „Orła Bez Granic” i Sołectwa Orła będzie zorganizowany dodatkowo punkt informacyjny dotyczący szczepień. Pielęgniarka z Gminnego Ośrodka Zdrowia odpowie na Państwa pytania dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 oraz zapisze na szczepienia w dowolnym, wybranym terminie. Dodatkowo będzie można zmierzyć sobie ciśnienie czy otrzymać jednorazowe gleukometry.

Zachęcamy Państwa również do odwiedzenia wystawy blisko 20 zaprzęgów konnych. Może uda się Państwu namówić któregoś z woźniców na małą przejażdżkę?

Ramowy program wydarzenia można zobaczyć tutaj.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem dla uczestników imprezy

Zapraszamy!

Back to top