Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Obchody 76-tej rocznicy Bitwy w Orłej

12 września 2015 r., w miejscowości Orła w gm. Parzęczew odbyły się uroczystości upamiętniające 76-tą rocznicę Bitwy nad Bzurą. Jest to niecodzienne wydarzenie, które łączy pokolenia. Uczestnicy obchodów liczyli od kilku do nawet  96 lat. Takim zacnym wiekiem zaszczycił nas Pan Maksymilian Kasprzak Kombatant 8 Pułku Strzelców Konnych. Jest to żywa legenda Bitwy nad Bzurą. Walczył jako dowódca działonu przeciwpancernego i został ranny podczas walk. Mimo tak wielu przeżyć jest z nami co rok i obdarza nas swoimi wspomnieniami.

W uroczystości uczestniczył pułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku, członek AK, działacz społeczny, założyciel i kierownik pierwszego Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, podsekretarz stanu w urzędach Premierów Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Waldemara Pawlaka, minister Zbigniew Zieliński oraz  Paweł Okuniewski, syn Izydora Okuniewskiego, który będąc żołnierzem 2 szwadronu 8 Pułku Strzelców Konnych, walczył pod Orłą. Obcowanie z tak doświadczonymi osobami dodało obchodom prawdziwego historycznego doznania.
Uroczystość otworzył wystrzał z armatki przeciwpancernej, która stanowi replikę z września 1939 r. oraz wprowadzenie Kompanii Honorowej pod dowództwem kpt. Sławomira Błaszczaka. By uczcić pamięć i oddać hołd poległym żołnierzom odprawiono mszę św., a także odczytano Apel Pamięci Oręża Polskiego. Licznie zgromadzone władze  wojewódzkie, powiatowe i gminne oraz delegacje szkół, OSP, harcerzy i organizacji, a także Stowarzyszenie Sekcji Kolarskej ?Szwadron? im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich uczestniczące w obchodach złożyły wieńce pod pomnikiem żołnierzy.
Całej uroczystości towarzyszyła oprawa wojskowa z 1 Dywizjonu Lotniczego im. ?Ziemi Łęczyckiej? w Leźnicy Wielkiej, która oddała również salwę honorową na cześć poległych.
?Cieszę się bardzo, że w obchodach uczestniczy duża ilość mieszkańców Orłej oraz gości. Zaznaczyć trzeba, że w uroczystości bierze udział bardzo dużo młodzieży reprezentującej szkoły z gm. Parzęczew i miasta Ozorków. Ważnym jest, aby historia była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Corocznie uczestniczymy w żywej lekcji historii przekazywanej bezpośrednio przez uczestników tych wydarzeń.?? mówi Wójt Gminy Parzęczew.
76-tą rocznicę Bitwy nad Bzurą zakończono uroczystą defiladą wojskową w towarzystwie pocztów sztandarowych oraz Sekcji Kolarskiej działającej przy PTTK w Ozorkowie.

Dziękujemy wszystkim obecnym podczas uroczystości.

Back to top