Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Pamięci Joanny Kowalczewskiej

W piątek odsłoniliśmy rzeźbę upamiętniającą postać Joanny Kowalczewskiej – malarki, podróżniczki, lekarki związanej z Parzęczewem,  gdzie przez wiele lat pracowała jako lekarz pediatra w Gminnym Ośrodku Zdrowia. Inicjatorem  umiejscowienia rzeźby w Parzęczewie jest mąż Joanny Kowalczewskiej – Adam Kowalczewski. Autorem z kolei jest ukraiński artysta Gennadiy Pisarev. Twórca wyjątkowo wszechstronny – z powodzeniem uprawia malarstwo, grafikę, mozaikę, malarstwo na szkle, ceramikę, rzeźbę dekoracyjną, projektuje meble wykonane z metalu oraz krajobrazy. „Twórczość jest dla mnie sposobem istnienia w tym świecie i pojmowania nas, ludzi… Moje malarstwo jest odbiciem moich wewnętrznych przeżyć, poglądów. Obrazy w mojej twórczości są rezultatem emocji i skojarzeń niezwiązanych z tym, co widzę wokół, z otaczającą mnie teraźniejszością” – mówi artysta.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele gminnego samorządu na czele z Wójtem Ryszardem Nowakowskim, pracownicy Gminnego Ośrodka Zdrowia oraz mąż i przyjaciele Joanny Kowalczewskiej.

W imieniu mieszkańców Parzęczewa i samorządu Wójt podziękował Panu Adamowi Kowalczewskiemu za ten wspaniały gest i ufundowanie rzeźby, która od teraz na stałe pozostanie w przestrzeni publicznej naszej miejscowości, obchodzącej w przyszłym roku jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich. Od kilku lat rewitalizujemy Parzęczew, zmodernizowaliśmy budynek Gminnego Ośrodka Zdrowia, Urzędu Gminy, Szkoły Podstawowej i Gminnego Ośrodka Zdrowia, wybudowaliśmy kilka parkingów oraz kompleks sportowy przy szkole. W najbliższych trzech latach przewidziana jest rewitalizacja rynku w Parzęczewie, terenów rekreacyjnych nad zalewem, rozbudowa i modernizacja budynku po poczcie oraz budowa kolejnych parkingów.

„Mam nadzieję, że dzięki piątkowemu wydarzeniu, w kolejnych latach, w zmieniającej się przestrzeni publicznej Parzęczewa będą pojawiały się następne artystyczne instalacje, a mieszkańcy je polubią i będą traktować jako część naszej miejscowości. Z pewnością zwiększyłoby to symbolikę i utożsamianie się z Parzęczewem. Byłoby wspaniale, gdyby kolejne pokolenia na co dzień obcowały i wychowywały się również poprzez sztukę” – powiedział Wójt Ryszard Nowakowski.

Back to top