Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Rozpoczęcie prac nad Planem Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Parzęczew

0001

0001Gmina Parzęczew rozpoczyna opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Plan wykorzystuje rezultaty bazowej inwentaryzacji emisji przeprowadzonej na terenie gminy w celu określenia kluczowych obszarów działań oraz możliwości osiągnięcia przyjętego przez gminę celu w zakresie redukcji emisji CO2. Dodatkowo definiuje on konkretne środki służące osiągnięciu tego celu, wraz z ich ramami czasowymi, i wskazuje osoby odpowiedzialne za ich wprowadzenie, co pozwala przełożyć długoterminową strategię na działania.

Jest to dokument, którym powinien być zrozumiały nie tylko dla urzędników gminy ale przede wszystkim dla mieszkańców. Sprawna komunikacja z mieszkańcami i włączenie ich w proces wdrażania planu jest kluczowa dla skuteczności podejmowanych działań. Mieszkańcy muszą rozumieć dlaczego dokument został stworzony i czynnie wziąć udział w jego realizacji. To właśnie niska emisja ze źródeł punktowych powoduje największe problemy ze środowiskiem naturalnym w Gminie Parzęczew. Całe społeczeństwo odgrywa istotną rolę w podejmowaniu wraz z władzami lokalnymi wyzwania klimatycznego i energetycznego. Razem muszą oni stworzyć wspólną wizję na przyszłość, wskazać sposoby jej urzeczywistnienia oraz zaangażować niezbędne zasoby kadrowe i finansowe.

Dlatego też Gmina Parzęczew postanowiła, że mieszkańcy w latach 2014 ? 2022 wezmą czynny udział we wdrażaniu Planu. Znowu zostanie stworzona szansa na dotację na instalacje solarne na dachach mieszkańców, pompy ciepła lub inne innowacyjne rozwiązania. Gmina będzie się starać o dotację do 85% kosztów projektu.

Gmina Parzęczew zamierza również wykorzystać środki Unii Europejskiej na modernizację obiektów użyteczności publicznej. Budowane będą inteligentne systemy wykorzystania energii, prace termomodernizacyjne, wymiana przestarzałych źródeł ciepła na energooszczędne oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Nie można również zapominać o modernizacji i budowie oświetlenia ulicznego. System ma przynieść Gminie oszczędności w utrzymaniu obiektów.

Przygotowywanie i wdrażanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej stanowi wyzwanie i jest czasochłonnym procesem, który musi być systematycznie planowany i zarządzany. Wymaga on współpracy i koordynacji różnych wydziałów lokalnej administracji, takich jak wydział ochrony środowiska, zagospodarowania gruntów i planowania przestrzennego, gospodarki i spraw społecznych, budownictwa i infrastruktury, transportu, finansów, ds. przetargów itp. Ponadto jednym z warunków decydujących o sukcesie całego procesu opracowania, wdrażania i monitorowania Planu jest, aby nie był on postrzegany przez różne wydziały lokalnej administracji jako dokument zewnętrzny, ale był zintegrowany z ich codzienną pracą: mobilnością i planowaniem przestrzeni gminy, zarządzaniem własnością komunalną, wewnętrzną i zewnętrzną komunikacją, zamówieniami publicznym.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Back to top