Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Świętujemy niepodległość!

Wczoraj obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska wróciła na mapę Europy i odzyskała upragnioną wolność. Z tej okazji w kościele parafialnym w Parzęczewie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Proboszcz Parafii Parzęczew ks. kanonik Jerzy Serwik. Uczestniczyli w niej przedstawiciele gminnego samorządu: Wójt Gminy Ryszard Nowakowski, Sekretarz Gminy Jolanta Żłobińska oraz Przewodniczący Rady Gminy Władysław Krawczyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. J.Tuwima w Parzęczewie Agnieszka Graczyk oraz delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Parzęczewie.  Szczególną oprawę mszy zapewniła młodzież szkolna, która przybliżyła uczestnikom rys historyczny tego wyjątkowego dla naszego narodu święta. Uczniowie przypomnieli drogę, jaką przeszedł nasz kraj, by po ponad wieku w niewoli odzyskać suwerenność. Po mszy złożono kwiaty przy tablicach upamiętniających naszych rodaków walczących o wolność Ojczyzny.

Świętowanie niepodległości kontynuowano dziś podczas uroczystego apelu w Szkole Podstawowej w Parzęczewie. Uroczystość stworzyła okazję do rozmowy o tym, jak udało się odbudować wolną Polskę, co znaczyło wtedy, a co znaczy dziś być suwerennym państwem, jak dbać o niepodległość i czym ona jest obecnie dla młodych Polaków. W uroczystości wziął udział Wójt Gminy Ryszard Nowakowski.

We wspólne świętowanie włączyły się też dzieci z Punktu Przedszkolnego Plastuś, które uczciły to ważne dla Polaków święto śpiewając piosenki i recytując wiersze. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach dzieci już od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

W wyjątkowy sposób świętowali również mieszkańcy Sołectwa Kowalewice i Sołectwa Orła.  W samo południe 11 listopada miejscowości te rozbrzmiały Mazurkiem Dąbrowskiego. Rocznicę odzyskania niepodległości mieszkańcy uczcili wspólnie śpiewając najważniejszą polską pieśń, włączając się tym samym do pięknej akcji ?Niepodległa do hymnu?.

Back to top