Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

?Wojna i pamięć”

13 marca 2015 r. w Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie odbyła się promocja publikacji książki ?Wojna i pamięć. Wrzesień 1939 roku na Ziemi Łęczyckiej? autorstwa Stanisława Frątczaka. W wieku 86 lat mieszkaniec Ozorkowa, były nauczyciel i miłośnik historii przelewa swą wiedzę na papier. Książka powstała dzięki projektowi realizowanemu przez Stowarzyszenie Pamięć ? Tożsamość ? Rozwój m in. ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 ? 2014 oraz powiatu zgierskiego. ?Oddajemy do rąk młodych czytelników książkę, która pomoże uzupełnić podręcznikową wiedzę na temat września 1939 roku o informacje dotyczące przebiegu wrześniowych walk w najbliższej okolicy? – pisze w przedmowie Renata Nolbrzak – prezes stowarzyszenia.

Historie opisane w książce są niezwykłe. Przenoszą czytelnika w odległy czas, a jednocześnie wciągają i obrazują dokładne wydarzenia z Września 1939. Książka wypełniona jest emocjami, nie tylko smutkiem ale też ironią i humorem. Jak wspomina Pan Stanisław Frątczak – ?Natomiast kolegom w klasie o niemieckich nazwiskach wyśpiewywaliśmy takie teksty, jak ten na melodię Mazurka Dąbrowskiego: Jeszcze Polska nie zginęła i zginąć nie musi, Jeszcze Hitler Polakowi buty czyścić musi.?
?Znam Pana Stanisława Frątczaka od wielu lat. Publikacja książki ?Wojna i Pamięć? to wspaniała historia. Dziękujemy za wszelkie inicjatywy oraz za zgłębienie naszej lokalnej historii.? ? mówił  Ryszard Nowakowski  Wójt Gminy Parzęczew.
Prezentacji książki towarzyszył słowno-muzyczny program artystyczny przygotowany przez Gimnazjum w Parzęczewie, a  podsumowaniem spotkania był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu sopranistki ? Anny Szoszkiewicz.

Back to top