Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Wspominamy Pana Maksymiliana Kasprzaka

Wczoraj w miejscowości Orła, przy pomniku ku czci poległych we wrześniu 1939 roku żołnierzy, odbyła się wzruszająca uroczystość. Wspominaliśmy wyjątkową osobę, bohatera, wielkiego patriotę i wielkiego człowieka – Pana Maksymiliana Kasprzaka. Kombatanta września 1939, żołnierza przedwojennego 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie, który walczył m.in. w bitwie nad Bzurą, w tym w walkach w miejscowości Orła. Był prawdziwym patriotą, którego życie było służbą dla Ojczyzny. Odznaczony między innymi Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 roku Rada Gminy w Parzęczewie uhonorowała Pana Maksymiliana odznaczeniem „Zasłużony dla Gminy Parzęczew”. Od 2012 roku Pan Maksymilian był gościem honorowym corocznych obchodów rocznicy bitwy w Orłej. Za każdym razem była to piękna lekcja historii dla jej uczestników. Zmarł 17 kwietnia 2021 roku.

Jak podkreślił w swoim przemówieniu Wójt Gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski, była to postać, która powinna być wzorem dla każdego z nas – „Dla mnie Pan Maksymilian był niedoścignionym wzorem polskiego patrioty. Dla niego nasza Ojczyzna, Polska była najwyższą wartością. Żył zgodnie z wpojonymi zasadami – jedną z nich, z którą osobiście się utożsamiam było kierowanie się prawdą. Uważam, że kierowanie się prawdą, to podstawa dobrego zarządzania zarówno gminą, jak i demokratycznym państwem. Był jedną z tych osób, które spotkawszy na swojej drodze sprawiają, że stajemy się lepszymi ludźmi”

Wczorajszą uroczystość rozpoczął wystrzał z repliki armaty, która używana była przez żołnierzy podczas walk w Bitwie nad Bzurą. Zorganizowała go Sekcja Kolarska „Szwadron” im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, która pod przewodnictwem Pana Stanisława Frątczaka zapoczątkowała w 2003 roku organizację obchodów rocznicowych walk w Orłej. Oprawę artystyczną zapewnili uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Parzęczew. Podczas uroczystości mogliśmy zobaczyć również prezentację przygotowaną przez Radnego Gminy Parzęczew Pana Bogdana Wydrzyńskiego.

Delegacja składająca się m.in. z władz gminy, Posła na Sejm RP p. Marka Matuszewskiego oraz zaproszonych gości, przedstawicieli sołectwa, stowarzyszenia Orła Bez Granic oraz przedstawicieli szkół złożyła przy pomniku kwiaty, a następnie posadziła  pamiątkowe drzewo – dąb o imieniu Maksymilian. Opiekę nad drzewem zadeklarowali mieszkańcy Orłej, z Radnym Łukaszem Sadokiem na czele.  Następnie wystąpił  zespół działający przy Forum Inicjatyw Twórczych w składzie Maciej Ćwikliński, Anna Szoszkiewicz, Marta Bednarek, Marcin Seweryński i Maciej Janecki, który zaprezentował koncert pt. „Perły muzyki polskiej”.

Całej uroczystości towarzyszył pokaz statyczny i dynamiczny zabytkowych pojazdów militarnych państw NATO i armii polskiej przygotowany przez „Fundację Na Rzecz Wspierania Obronności Rzeczypospolitej i Rozwoju Lokalnego – Grupa Pilica”.

Po zakończeniu części oficjalnej Stowarzyszenie Orła Bez Granic oraz sołectwo Orła zaprosiło na część sportowo rekreacyjną, czyli na Sportową Majówkę w Orłej.

Uroczystość odbyła się w ramach projektu dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego  – edycja Niepodległość po polsku.

Dziękujemy wszystkim za udział.

Back to top