Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

XII Biesiada Karnawałowa Powiatu Zgierskiego

Koła gospodyń wiejskich z Trojan i Wielkiej Wsi reprezentowały naszą gminę podczas XII Powiatowej Biesiady Karnawałowej organizowanej przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Gospodarzem tegorocznej Biesiady była Gmina Zgierz. Impreza ma na celu kultywowanie tradycji  staropolskich, kiedy to ostatnie dni karnawału obchodzono bardzo hucznie, a nieodłącznym elementem świętowania były kolorowe korowody przebierańców przemierzających gościńce, kuligi organizowane przez bogatą szlachtę i magnaterię, a chłopskie zabawy w karczmach upływały na tańcach i ucztowaniu do późna w nocy.
Jak co roku impreza przyciągnęła liczne grono przedstawicieli samorządów, instytucji kulturalnych oraz mieszkańców. Gminę Parzęczew reprezentowali Wójt Ryszard Nowakowski, Skarbnik Jadwiga Dębska oraz Przewodniczący Rady Gminy Władysław Krawczyk.

Po obejrzeniu programu artystycznego w wykonaniu zespołów wokalnych  i tanecznych działających na terenie Gminy Zgierz można było skosztować przysmaków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich działające na terenie sześciu gmin Powiatu Zgierskiego. Goście mogli podziwiać także wyroby rękodzielnicze, przygotowane przez artystów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierżąznej. Na zakończenie Wójtowie złożyli podziękowania dla wszystkich członkiń kół gospodyń wiejskich, za wysiłek włożony w przygotowanie potraw i dekorację stołów oraz wręczyli ufundowane przez samorządy nagrody.

 

Back to top