Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Z wizytą w Żelechlinku

18 września br. delegacja z gminy Parzęczew: wójt Ryszard Nowakowski, skarbnik Jadwiga Dębska, dyrektor FIT – Renata Nolbrzak oraz sołtys wsi Chociszew ? Bogdan Wydrzyński uczestniczyli w uroczystości oddania do użytku świetlicy wiejskiej w Żelechlinie ? miejscowości w partnerskiej gminie Żelechlinek.

Podziw w członkach parzęczewskiej delegacji wywołał zarówno sam obiekt ? piękny z zewnątrz, przestrzenny i funkcjonalny w środku, ale także ogromne zaangażowanie mieszkańców wsi, którzy na równi z władzami gminy pełnili rolę gospodarzy imprezy. Świetlicę użytkować będą mieszkańcy wsi Żelechlin i Stanisławów, którzy, jak opowiadał w swoim wystąpieniu wójt Bogdan Kaczmarek. już na etapie podejmowania decyzji o przebudowie budynku dawnej szkoły podstawowej na świetlicę wiejską, deklarowali, że będą aktywnie działać i integrować środowisko.
Uroczystość rozpoczęła się koncertem orkiestry dętej przy OSP w Żelechlinku. Wśród gości zaproszonych byli m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. Imprezę prowadziły Urszula Szymczak i Danuta Było – przedstawicielki sołectw Żelechlin i Stanisławów. Na początku panie przedstawiły historię budynku i przypomniały ludzi, którzy w nim pracowali. Dowiedzieliśmy się, że budynek, oddawany po przebudowie do użytku, powstał na początku XX wieku i do roku 2001 pełnił funkcję oświatową, z wyjątkiem okresu II wojny światowej, kiedy przerobiono go na mleczarnię. Pomysły na zagospodarowanie obiektu były rożne; myślano o sprzedaży, jak również o zmianie przeznaczenia na dom pomocy społecznej. Ostatecznie mieszkańcy zdecydowali, że chcą mieć dom kultury i zadeklarowali, że będą o niego dbać. W dalszej kolejności głos zabrali m.in.: Wójt Gminy Bogdan Kaczmarek i Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Dziedzianowicz. Z gratulacjami wystąpił także wójt Ryszard Nowakowski, który wraz z panią Jadwigą Dębską wręczył gospodarzom symboliczny bukiet kwiatów wykonanych z bibuły.
Część artystyczną uroczystości przygotowały członkinie kół gospodyń z Żelechlina i Stanisławowa, które samodzielnie przygotowały humorystyczny program oparty na okolicznościowych przyśpiewkach. Wystąpił także zespół ?Pszczółki? działający przy świetlicy wiejskiej w Radwance oraz zespół ze Starych Bylin z gminy Rawa Mazowiecka.  Na koniec zaplanowano wspólną biesiadę. Wszystkie potrawy przygotowały, podały i, jak się dowiedzieliśmy, w znacznej części samodzielnie sfinansowały, panie z miejscowych kół gospodyń wiejskich. Ugościły one nie tylko osoby zaproszone, ale także wszystkich mieszkańców, którzy wzięli udział w uroczystości.  Nie zabrakło także tańców, do których przygrywał zaproszony zespół muzyczny. Cała uroczystość, zarówno jej oficjalna część, jak i późniejsza wspólna zabawa, przebiegały w atmosferze radości, serdeczności i wyjątkowej gościnności Żelechlinian.

Back to top