Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Bez matmy nie da się żyć!

DSC_0013

 

DSC_0013W ramach konkursu grantowego ?mPotęga? od 15 września do 16 grudnia 2016r w Szkole Podstawowej w Parzęczewie realizowany jest projekt  „Bez matmy nie da się żyć” skierowany do uczniów klas I -VI . Ma on na celu pokazanie, że matematyka przydaje się w wielu dziedzinach życia. Realizowany jest w czterech modułach: I – matematyka w kuchni, II – matematyka w sporcie, III – matematyka w zabawie, IV – matematyka w plenerze.
W ramach I modułu przeprowadzone zostały warsztaty kulinarne. Odbyły się one 15 listopada i wzięli w nich udział uczniowie z klas IV i VI. Podczas warsztatów dzieci przekonały się, że matematyki można się uczyć nie tylko w sali lekcyjnej, ale także w kuchni i że bez matematycznych umiejętności trudno byłoby cokolwiek sporządzić. Królowa nauk w praktyce sprawdziła się doskonale i była pomocna podczas wypieku ciast, bułeczek drożdżowych oraz lepienia pierogów. Dzieci uczyły sie poprzez pracę, świetnie się przy tym bawiąc. Spotkanie zakończyło się wspólną konsumpcją sporządzonych potraw.
W ramach II modułu we wrzesniu została zorganizowana olimpiada lekkoatletyczna, w której sędziami byli uczniowie. Do oceny wyników poszczególnych uczestników posługiwali się stoperami i taśmami mierniczymi zakupionymi w ramach projektu.

 

W ramach III modułu zorganizowano kącik „Gry bez prądu”, gdzie uczniowie w ramach zajęć świetlicowych rozwijali logiczne myślenie.
W ramach IV modułu odbył się pieszy rajd „Śladami matematyki”. Uczniowie podzieleni na grupy mieli do wykonania 10 zadań. Między innymi, odmierzali miarką odległość 10 m, mierzyli czas w jakim przejdą i przebiegną dany odcinek, obliczali prędkość. Stojąc na wiadukcie liczyli ilość samochodów przejeżdżających w ciągu 3 minut autostradą i na tej podstawie wyliczyli ile średnio samochodów przejeżdża w ciągu godziny. W lesie odmierzali kwadrat o boku 10 m i liczyli ile drzew rośnie na 100 m2. W trakcie całego rajdu odnajdywali w terenie obiekty przypominające kształtem znane figury geometryczne. Na zakończenie projektu zorganizowany będzie Mikołajkowy Turniej, w czasie którego uczniowie poszczególnych klas będą rywalizować w konkurencjach sportowych i matematycznych. Na realizację projektu szkoła otrzymała z Fundacji mBanku dofinansowanie w wysokości 4.999 zł,  za które zakupiono wagi kuchenne, stopery i gry logiczne.
Koordynator Ewa Gapsa

 

Back to top