Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

EKO – LIDER 2009 – Gmina Parzęczew zwycięzcą

EKO – LIDER 2009


Gmina Parzęczew zajęła I miejsce w trzeciej edycji bardzo prestiżowego wojewódzkiego konkursu EKO – LIDER 2009. Konkurs został zorganizowany przez Fundację Europa we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, Telewizją Łódź, Radiem Łódź i agencją Info Express – producentem telewizyjnym. Celem konkursu była popularyzacja osiągnięć samorządów w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego, motywowanie do podejmowania nowych wyzwań i zdobywania umiejętności w pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej.

Konkurs zrealizowany został przy pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Patronat medialny nad konkursem obieli: Marszałek Województwa Łódzkiego, Dyrektor TVP Łódź, Prezes Radia Łódź S.A. Patronat nad EKO – TURNIEJEM sprawował Łódzki Kurator Oświaty.

Do dwuetapowego konkursu zaproszonych zostało 176 gmin i miast województwa łódzkiego:

  • pierwszy etap polegał na wypełnieniu i odesłaniu EKO – ANKIET, w których należało m.in. wykazać inwestycje w zakresie ochrony środowiska w ostatnich 3 latach. Uczestnicy, którzy otrzymali największą ilość punktów zostali nominowani do drugiego, telewizyjnego etapu konkursu. Do drugiego etapu oprócz Gminy Parzęczew zakwalifikowali się: Drzewica, Kutno, Warta, Kleszczów, Sieradz, Aleksandrów Łódzki, Czerniewice, Głowno, Koluszki, Konstantynów Łódzki, Łask, Poddębice, Radomsko, Sulejów, Uniejów, Wieluń, Wolbórz, Zelów, Żychlin.
  • na drugi etap konkursu składało się: turniej dla Gimnazjów przebiegający w dwóch rundach oraz filmowa prezentacja osiągnięć w dziedzinie ekologii.

Uczniowie z Gimnazjum z Parzęczewa przygotowani przez Panią Katarzynę Pacel – nauczycielkę biologii dołożyli wszelkich starań i w turnieju wiedzy ekologicznej zajęli II miejsce, co z punktami zdobytymi przez gminę za inwestycje pozwoliło na zwycięstwo w całym konkursie. Należy dodać, że wszystkie nasze szkoły w ocenianym okresie brały udział w licznych akcjach i działaniach w zakresie edukacji ekologicznej m.in.:

– „Sprzątanie świata”,

– „Dzień Ziemi”,

– w I Olimpiadzie Ekologicznej, konkursie plastyczno – fotograficznym, warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez FUNDACJE PRYM

– w szkolnych konkursach wiedzy ekologicznej, happeningu ulicznym,

– w akcji dotyczącej bociana białego,

– w pielęgnacji terenów zielonych wokół szkoły,

– w akcji selektywnej zbiórki makulatury i puszek aluminiowych,

– w VIII Powiatowym Konkursie Wiedzy Ekologicznej,

– w Konkursie Ekologicznym dla Gimnazjalistów.

Prezentacja gminy Parzęczew odbyła się 30 września br. na antenie TVP Łódź.

Nagrodą za zajęcie I miejsca jest:

– statuetka Marszałka EKO – LIDER 2009,


– realizacja 12 minutowego filmu promującego gminę,

– emisja filmu na antenie TVP Oddział w Łodzi,

– reportaż promujący zwycięską gminę/miasto na antenie Radia Łódź,

– pakiet 300 płyt DVD z filmem promującym zwycięzcę,

– kampania reklamowa promująca zwycięską gminę na

antenie TVP Łódź i Radia Łódź S.A.

Podczas inauguracji konkursu w dniu 16 listopada br. Wójt Gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski odebrał statuetkę Marszałka Województwa EKO – LIDER 2009. W dniu 18 listopada na antenie TVP S.A. Oddział w Łodzi został wyemitowany wywiad ze zwycięzcami konkursu.

Jest to ogromne wyróżnienie i sukces gminy Parzęczew, na którą zapracował zarówno samorząd gminy jak i wszystkie nasze szkoły.

W temacie ochrony środowiska jeszcze jest wiele do zrobienia. Mamy w przyszłym roku następne zadania do realizacji, więc w kolejnych edycjach konkursu EKO LIDER zapewne będziemy liczącą się gminą.

Back to top