Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Galeria sztuki w Urzędzie

W środę 12 grudnia Pan Iwan Kulik – artysta, malarz przekazał w formie darowizny na rzecz gminy Parzęczew swój obraz. W towarzystwie mecenasa sztuki Pana Stanisława Radomińskiego zaprezentował go pracownikom Urzędu.  Jest to już drugie dzieło, jakie zawiśnie na ścianach Urzędu Gminy. Przekazany obraz zatytułowany „Polska” ma charakter symboliczno – humanistyczny. Nawiązuje do niepodległej Polski – silnej, odradzającej się.

W planach jest utworzenie galerii w Urzędzie Gminy, gdzie można będzie obejrzeć prace artysty. W dłuższej perspektywie czasowej artysta będzie przekazywał na rzecz gminy kolejne dzieła. Galeria będzie ogólnodostępna dla wszystkich zainteresowanych w godzinach pracy Urzędu.

O artyście:

Iwan Kulik urodził się w 1959 roku na Ukrainie. W latach 1983-1989 studiował architekturę wnętrz i malarstwo monumentalne w Instytucie Sztuk Użytkowych w Charkowie. W 1990 roku przyjechał do Polski i osiedlił się w Warszawie. Dominującą część jego twórczości stanowią obrazy olejne, które łączą się w cykle tematyczne. Najważniejsze z nich to cykle inspirowane wielkimi postaciami historii i sztuki, nastrojem miejsc oraz portrety. Swoistym wkładem polskim w twórczość Iwana Kulika jest postać Stańczyka, któremu poświecił znakomitą część swoich obrazów. Od 2001 roku artysta tworzy także gwasze związane tematycznie z wybitnymi dziełami literackimi. Pierwszym utworem, który go zainspirował był „Mistrz i Małgorzata”. W tym cyklu powstało około 700 gwaszy, z czego 125 zostało wykorzystanych w wydawnictwach galerii „Adi Art”, a około 90 w pięknym wydaniu „Mistrza i Małgorzaty”. W latach 2003-2004 powstał kolejny cykl: „Folwark zwierzęcy”, a następnie „Don Kichot”.

Pierwsza wystawa indywidualna prac Iwana Kulika w Polsce odbyła się w 1991 roku w gmachu Sejmu RP. Od tego czasu artysta miał kilkanaście wystaw indywidualnych, głównie w Warszawie, Łodzi i Sopocie, a także w Wiedniu. W 2001 roku Iwan Kulik został zaproszony przez znaną włoską winnicę Cormons do zaprojektowania etykiety na „Vino della Pace”. Obrazy olejne i gwasze, których podczas pobytu artysty w Polsce powstało około 4000, znajdują się w rękach kolekcjonerów prywatnych na całym świecie.

Źródło: www.iwankulik.pl

Back to top