Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

III Międzypowiatowe Obchody Dnia Świętego Huberta

01

    Dzień Św. Huberta to tradycja wielowiekowa, a kult Św. Huberta w Polsce nazywany „hubertusem” lub też „hubertowinami”, sięga wieku XVIII i związany jest z okresem panowania dynastii władców saskich, zasiadających wówczas na tronie polskim. Obchody święta myśliwych, jeźdźców i leśników przypadają na 3 listopada. Wtedy to odbywają się uroczyste polowania, msze święte hubertowskie, odprawiane nie tylko w kościołach ale wokół przydrożnych i leśnych kapliczek. Odbywają się także gonitwy konne za lisem. W tradycji przyjęło się, że czas na organizowanie obchodów Dnia Świętego Huberta to okres od połowy października do połowy listopada.


     24 października 2009 roku odbyły się III Międzypowiatowe Obchody Dnia Świętego Huberta w Łęczycy. W organizację których włączyli się Starostwo Powiatowe w Łęczycy, Koła Łowieckie z Powiatu Łęczyckiego, Muzeum w Łęczycy, Urząd Miasta w Łęczycy, Urząd Marszałkowski w Łodzi, Starostwo Powiatowe w Zgierzu oraz Gmina Parzęczew. W trakcie obchodów starano się przybliżyć uczestnikom przynajmniej część bogatej tradycji kultury łowieckiej. Wiele z łowieckich tradycji przetrwało do dziś. Jest ona pielęgnowana w sygnałach łowieckich, symbolice, w zachowaniu a nawet w staropolskim pozdrowieniu: Darz Bór. Wszystkich uczestników powitał Starosta Łęczycki Wojciech Zdziarski. „Legenda Św. Huberta” została zaprezentowana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Łęczycy, których przygotowała Pani Elżbieta Gieraga. Na imprezie wystąpił zespół sygnalistów „Hubertusy” ze Świnic Warckich oraz odbył się koncert muzyki myśliwskiej wykonywany przez muzyków z zespołu „Por Force” muzyki wykonywanej na „trompe de chasse”. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się prezentacja ras psów myśliwskich (wyżły: niemiecki, weimarski, węgierski, włoski, seter irlandzki, gordon seter, pointer; ras polskich: charty, ogary, gończy polski; gończe: jamniki, labradory, bassety, łajka syberyjska, posokowce) oraz prezentacja sokołów i ptaków łowczych.


    Jednym z ważnych elementów tegorocznych obchodów dnia Św. Huberta była Msza Hubertowska odprawiana w Zabytkowym Kościele Ojców Bernardynów w Łęczycy. Uroczystość zakończyła się spotkaniem towarzyskim wszystkich myśliwych i zaproszonych gości na biesiadzie myśliwskiej. Wieczorem odbył się koncert organowy w wykonaniu Jana Bokszczanina oraz występ na „trompe chasse” Jacka Smoczyńskiego.


Back to top