Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Jubileusz sekcji Kolarskiej „Szwadron”

Już od 15 lat Sekcja Kolarska Szwadron im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich działa przy PTTK w Ozorkowie. Swoją działalność ?Szwadron? rozpoczął w 2000 roku. Jako swój cel członkowie sekcji postawili sobie nawiązywanie poprzez obyczaje, słowa i czyny do tradycji polskiej kawalerii.
Z Gminą Parzęczew Sekcja związana jest od wielu lat. Z jej inicjatywy w 2003 roku w miejscowości Orła postawiono pomnik ku czci poległych podczas II wojny światowej kawalerzystów. Co roku odbywają się tam uroczystości upamiętniające te wydarzenia. W 2014 roku również z inicjatywy Sekcji odsłonięto tablicę upamiętniającą bohaterskich lotników z 32 Eskadry Rozpoznawczej 3 Pułku lotniczego w Poznaniu, którzy zginęli w walkach nad Parzęczewem w dniu 5 września 1939 roku. Tablica znajduje się na ścianie Kościoła pw. WNMP w Parzęczewie. Sekcja angażuje mieszkańców gminy Parzęczew w organizowane przez siebie rajdy turystyczno – krajoznawcze  oraz prowadzi w szkołach zajęcia dydaktyczno ? wychowawcze dla dzieci wprowadzając je w tematykę historyczno ? wojskową.
W 2013 roku za swoje działania na rzecz gminy Parzęczew członkowie sekcji: Stanisław Frątczak, Aleksander Siwek, Andrzej Staniewski oraz Stanisław Szamałek zostali uhonorowani odznaczeniem ?Zasłużony dla Gminy Parzęczew.
Z okazji jubileuszu Wójt Gminy wręczył na ręce Prezesa Sekcji Pana Aleksandra Siwka podziękowanie za dotychczasową współpracę oraz wyraził nadzieję na podejmowanie kolejnych wspólnych inicjatyw na rzecz mieszkańców gminy.

 

Back to top