Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Krajowy Fundusz SzkoleniowyPowiatowy Urząd Pracy w Zgierzu informuje, iż od dnia 24.02.2015r. będą wydawane wnioski na finansowanie w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców tj. na:

  • kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  • egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  • badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.

W 2015 r. środki KFS  będą przeznaczone na wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w wieku 45 lat i więcej.

Pracodawca może złożyć wniosek o dofinansowanie kształcenia ustawicznego w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności. Środki z KFS przyznane pracodawcy na podstawie umowy zawartej ze starostą (dyrektorem powiatowego urzędu pracy), stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

W ramach KFS możliwe jest sfinansowanie:

  • 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
  • do wysokości 100% kosztów kształcenia ustawicznego ? jeśli wnioskodawca jest mikroprzedsiębiorcą, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników, a jego roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln euro).

Pierwszeństwo przyznawania finansowania w ramach KFS zostały określone następująco:

– branże/zawody gdzie pracodawcy oferują miejsca pracy i jednocześnie zgłaszają trudności

z zatrudnianiem pracowników w tym np.:

  • branża transportowa w zawodach: kierowcy ciężarówek, maszyniści kolejowi PKP (CARGO),
  • branża usług opiekuńczych

– pracownicy, którzy mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac

w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

Aktualny druk wniosku dostępny jest na stronie internetowej: www.pupzgierz.pl, w zakładce Dokumenty do pobrania lub w siedzibie Urzędu oraz w Punktach Informacyjno-Konsultacyjnych działających na terenie Powiatu Zgierskiego.

Back to top