Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Narodowe Święto Niepodległości

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Wtedy to, po 123 latach trwania w niewoli Polska znów stała się wolnym krajem.

Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Zniesiono je jednak już 22 lipca 1945 roku, na mocy ustawy Krajowej Rady Narodowej. W 1989 roku przywrócono pierwotne ustalenia z 1937 roku, czyniąc jednocześnie 11 listopada dniem wolnym od pracy.
Dziś, w przypadającą 102. rocznicę tych wydarzeń przedstawiciele gminnego samorządu oraz oświaty wzięli udział w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele parafialnym przez Proboszcza Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny ks. Kanonika Jerzego Serwika. Po mszy Wójt Ryszard Nowakowski w towarzystwie Zastępcy Wójta Grzegorza Zawadzkiego oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Parzęczewie – Agnieszki Graczyk oraz Małgorzaty Gosińskiej złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi walczących o wolność Ojczyzny.
Back to top