Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Nie żyje Maksymilian Kasprzak

Z ogromną przykrością informujemy, iż 17 kwietnia zmarł przyjaciel Gminy Parzęczew Pan Maksymilian Kasprzak. Był ostatnim żołnierzem 8 Pułku Strzelców Konnych wchodzącego w skład Pomorskiej brygady kawalerii. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku podczas ataku wojsk niemieckich na Polskę, jako dowódca działonu przeciwpancernego 37mm. W dniach 10-12 września 1939 roku brał udział w Bitwie nad Bzurą. Podczas walk w miejscowości Orła został ranny i w ciężkim stanie trafił do szpitala w Łęczycy, a następnie do Kutna.

Prawdziwy patriota, którego życie było służbą dla Ojczyzny. Odznaczony między innymi Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 roku Rada Gminy w Parzęczewie uhonorowała Pana Maksymiliana odznaczeniem „Zasłużony dla Gminy Parzęczew”.

Wielokrotnie był gościem honorowym uroczystości w Orłej upamiętniających te wydarzenia. Zawsze pogodny i chętny do dzielenia się swoimi wspomnieniami. Przekazywał w nich młodszym pokoleniom wydarzenia historyczne, w których uczestniczył, a także płynące z nich wnioski i wartości, którymi powinniśmy kierować się w naszym życiu.

Po każdym spotkaniu przesyłał list do Wójta Gminy z podziękowaniami, załączając niejednokrotnie opisy wydarzeń wojennych.

Pan Maksymilian był także sportowcem, wioślarzem, członkiem Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego, wielokrotnym mistrzem kraju.

Miał 101 lat.

Cześć jego Pamięci?

Poniżej publikujemy część korespondencji z Panem Maksymilianem oraz zdjęcia z uroczystości, w których uczestniczył.

Back to top