Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Pamięci poległych …

Polowa Msza Święta odprawiona przez Ojca Leszka Walendzika ? Superiora Domu Zakonnego w Grotnikach rozpoczęła uroczyste obchody 74 rocznicy Bitwy w Orłej, które odbyły się 14 września. Podczas tegorocznych uroczystości wręczono odznaki ?Zasłużony dla Gminy Parzęczew?. Rada Gminy przyznała je osobom związanym z organizacją uroczystości poświęconym Bitwie w Orłej. Znaleźli się wśród nich członkowie Sekcji Kolarskiej ?SZWADRON? im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich przy PTTK w Ozorkowie, panowie: Aleksander Siwek, Stanisław Frątczak, Andrzej Staniewski oraz Stanisław Szamałek. Odznakę otrzymał również Sekretarz Powiatu Zgierskiego Adam Świniuch oraz Pan Maksymilian Kacprzak ? kombatant  z 8 Pułku Strzelców Konnych z Chełmna, który w dniach 10 ? 11 września 1939 roku walczył na Ziemi Parzęczewskiej z niemieckim agresorem.

Po wręczeniu odznaczeń odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową. Uroczystości zakończyły się defiladą Kompani Honorowej 1 Dywizjonu Lotniczego im. Ziemi Łęczyckiej z Leźnicy Wielkiej przy akompaniamencie orkiestry dętej z Aleksandrowa Łódzkiego.
Co roku przy pomniku poświęconym żołnierzom walczącym o ojczyznę zbierają się mieszkańcy wsi Orła, kombatanci i przedstawiciele władz po to, aby nie zapomnieć i przeżyć te lekcję historii jeszcze raz, a przede wszystkim złożyć hołd poległym.
Back to top