Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

„Parzęczew w Europie”

Z prawdziwą przyjemnością spieszę poinformować Szanownych Czytelników o kolejnym sukcesie naszego Gimnazjum. Jeszcze nie zdążyliśmy ochłonąć z emocji po I Powiatowym Konkursie o Unii Europejskiej / patrz „Ozorków – Parzęczew 18:17 / a już przyszło nam zmagać się z powiatowymi gimnazjami w następnym konkursie europejskim.

Tym razem Gimnazjum Nr 3 w Zgierzu było organizatorem konkursu „ Zgierz w Europie o Europie , dla Europy”. Konkurs ten zasadniczo różnił się od poprzedniego.

Uczestnicy konkursu, po uprzednim losowaniu mieli zaprezentować wybrane państwo UE. Nam przypadła słoneczna Hiszpania. W ramach prezentacji kraju należało znać jego historię, tradycję, kulturę i pokazać to tańcami, potrawami, wystawami, scenkami rodzajowymi, ubiorami, śpiewem. Każde „ państwo” miało swoje stoisko, które należało wypełnić pamiątkami, zdjęciami, regionaliami.

Hiszpania to piękny i ciekawy region Europy i jak się okazało dobrze znany naszym gimnazjalistom. Uczniowie nasi przygotowali świetną prezentację było dużo zdjęć, pamiątek z podróży po Hiszpanii, folderów oraz potrawy hiszpańskie przygotowane pod czujnym okiem P. Kurowskiego i K. Zatorskiej – Pacel.

Na „hiszpańskim” stoisku nie zabrakło prezentacji piłkarskiej ligi, którą przedstawił Łukasz „ Lesiu” Chojnacki. Zasadniczy turniej państw rozegrał się na scenie, gdzie prezentowano tańce, etiudy teatralne, śpiewano opowiadając o państwach europejskich. Oglądaliśmy barwne stroje z epoki, poznawaliśmy zwyczaje w sposób bardzo przystępny i ciekawy.

Nasza Hiszpania wypadła barwnie i kolorowo, były śpiewy, tańce, pokazy. Program taneczny, choreografię przygotowały p. W. Nowak i E. Jędrachowicz.

Paso dubla – hiszpański taniec towarzyski w wykonaniu m.in. K. Mikołajczak i P.Prociaka zrobił wielkie wrażenie na jurorach, którzy zapewne mieli wiele pracy przy ocenie poszczególnych państw.

Kiedy jury ogłaszało swój werdykt sala zamarła – takie było napięcie. Pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum w Ozorkowie a drugie Nasi Hiszpanie. I tak jak w porzednim konkursie przegraliśmy tylko jednym punktem.(!) Mamy jednak ogromną satysfakcję, ponieważ dwoje naszych gimnazjalistów dostało specjalne wyróżnienie za „ osobowość i indywidualność artystyczną”. Byli to Olga Świniuch i Kamil Jabłoński. Nagrodą w przypadku Oli był bezpłatny kurs języka angielskiego zafundowany przez jednego z darczyńców Konkursu.

Młodzi parzęczewianie znają Europę, są w Europie i potrafią ją pokazać. Uczestnikom i opiekunom hiszpańskich prezentacji życzę hiszpańskiego słońca.

Back to top