Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Pogrzeb śp. Maksymiliana Kasprzaka

W miniony piątek Wójt Gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Władysławem Krawczykiem oraz Radnym Bogdanem Wydrzyńskim uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych śp. Maksymiliana Kasprzaka. Odbyły się one w Bydgoszczy na cmentarzu parafialnym parafii pw. św. Wincentego ? Paulo.
Pan Maksymiliam był ostatnim kawalerzystą 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie. W kampanii wrześniowej 1939 roku walczył w bitwie nad Bzurą. Został ranny podczas walk toczonych w rejonie Chociszew – Orła. Przewieziony do szpitala w Łęczycy, a później do Kutna. Był także więźniem w Łagrze (rosyjskim obozie pracy na Ukrainie).
Wielokrotnie uczestniczył w organizowanych przez samorząd Gminy Parzęczew oraz Powiat Zgierski kolejnych rocznicach Bitwy w Orłej. Opowiadał wówczas o trudnych lecz doniosłych wydarzeniach w dziejach naszej ojczyzny. Przez całe swoje życie służył Polsce. Jak wspominał podczas pogrzebu Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotr Całbecki „należał do pokolenia, które stało na straży zbiorowej pamięci”.
Był dla nas prawdziwym bohaterem i wzorem patrioty. Rada Gminy odznaczyła go Odznaką Zasłużony dla Gminy Parzęczew.
Back to top