Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Pożegnanie karnawału

Jak co roku, w ostatki Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego przy współpracy z lokalnymi samorządami zorganizował Biesiadę Karnawałową Powiatu Zgierskiego. W tym roku rolę gospodarza imprezy, która odbyła się w Leźnicy Wielkiej, pełniła Gmina Parzęczew. Wójt Gminy Ryszard Nowakowski wraz z Dyrektor Forum Inicjatyw Twórczych Renatą Nolbrzak przywitali gości w iście dworskich strojach, które bardzo dobrze komponowały sięz wnętrzami Centrum Bankietowo – Konferencyjnego Korona Palace.
Podczas biesiady członkinie dwunastu Kół Gospodyń Wiejskich z gmin powiatu zgierskiego prezentowały swoje zdolności kulinarne. Ich efektem były przeróżne potrawy, którym nie sposób było się oprzeć, a niektóre przypominały swoiste dzieła sztuki. Na stołach oprócz wymyślnych potraw takich jak szewskie cygara, śledzie pod pierzynką, sakiewki sołtysowej, czy nalewki antygrypowe, nie zabrakło tradycyjnych, karnawałowych pączków, róż i faworków, a także bigosu, śledzi czy wiejskiego chleba ze smalcem.  Gminę Parzęczew reprezentowały gospodynie z  Koła Gospodyń Wiejskich z Mrożewic i Śniatowej, gminę Ozorków ? gospodynie z Cedrowic i Parzyc, gminę Głowno ? gospodynie z Mąkolic i Ostrołęki, Gminę Zgierz ? gospodynie z Dąbrówki i Szczawina, Gminę Aleksandrów ? gospodynie z Adamowa i Bełdowa, gminę Stryków ? gospodynie z KGW Osse i Lorenki.
Wszystkie Panie za trud włożony w przygotowanie potraw, oprócz słów uznania, otrzymały nagrody w postaci aparatów do mierzenia ciśnienia. Czas spędzony na biesiadzie umilały występy zespołu śpiewaczego z Parzeczewa, prezentacja skeczu kabaretowego w wykonaniu mieszkańców sołectwa Chociszew oraz występ kapeli ?Szadkowiacy?, który porwał zebranych gości do tańca.  Podczas imprezy można było podziwiać prace  rękodzielnicze, wśród których były wyroby z filcu Pani Donaty Bugajskiej z Chociszewa, wyroby z makaronu i liści Pani Zuzanny Maślińskiej z Parzeczewa, rzeźby Pana Bogdana Ignaczaka z Chociszewa oraz szydełkowe obrusy i serwety Pani Teresy Lewandowskiej ze Śliwnik. Swoje stoisko miała również Fundacja PRYM. Jak zapowiedział starosta Zgierski Krzysztof Kozanecki następnym gospodarzem biesiady karnawałowej w 2014 roku będzie Starostwo Powiatowe.
Back to top