Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Ptasia grypa dotarła do powiatu zgierskiego!

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgierzu potwierdził wykrycie ogniska ptasiej grypy w Kolonii Brużycy, w gminie Aleksandrów Łódzki. Wirus jest obecny na fermie, gdzie znajduje się 15 440 kaczek.

Podczas zwołanego, w trybie pilnym, przez starostę zgierskiego Bogdana Jarotę, Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, nakreślono obszar zapowietrzony zlokalizowany w promieniu 3 kilometrów od ogniska, obejmujący fragmenty miasta Zgierza (Krogulec i Aniołów) oraz gminy Aleksandrów Łódzki (Jastrzębie Górne, Brużyczka Mała, Kolonia Brużyca i Brużyca Wielka). W obszarze zagrożonym, który sięga od 3 do 10 kilometrów od ogniska występowania ptasiej grypy, znalazły się: miasto Zgierz, gmina Zgierz i gmina Parzęczew. Na obszarach tych wprowadzono zakaz sprzedawania na targowiskach drobiu i jaj, a fermy drobiu nie mogą sprzedawać żywca i jaj do odwołania.

Obszar zapowietrzony i zagrożony oznaczony został tablicami informującymi o wystąpieniu wirusa ptasiej grypy. Dzięki współpracy samorządów aleksandrowskiego i powiatowego niebawem ustawione zostaną na drogach dojazdowych do fermy specjalne maty dezynfekujące. Dziś odbędzie się likwidacja ogniska wirusa przez specjalistyczną firmę.

Poniżej przedstawiamy zasady, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem:

Back to top