Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Relacja z Dożynek Powiatowych 2003 w Parzęczewie

Tegoroczne Święto Plonów Powiatu Zgierskiego odbyło się 31 sierpnia w Parzęczewie i było połączone z uroczystym otwarciem hali sportowej przy Gminazjum.

Uroczystości dożynkowe to najlepsza w roku okazja do złożenia rolnikom podziękowania i wyrazów uznania za ich codzienny trud.

W tym roku po raz pierwszy gmina Parzęczew była gospodarzem Dożynek Powiatu Zgierskiego. Gościliśmy władze samorządowe wszystkich gmin i miast powiatu zgierskiego, przedstawicieli władz wojewódzkich, organizacji i instytucji działających na rzecz rolnictwa, a przede wszystkim licznie przybyłych mieszkańców naszej i sąsiednich gmin.

Obchody Dożynek zainaugurowała uroczysta Msza Święta Polowa na stadionie w Parzęczewie celebrowana przez księdza Jerzego Serwika, proboszcza parafii pod wezwaniem N.M.P. w Parzęczewie. W czasie mszy ksiądz poświęcił bochen chleba dożynkowego oraz wieńce dożynkowe symbolizujące tegoroczne plony. Przy akompaniamencie kapel ludowych ruszył ze stadionu przepiękny korowód dożynkowy, na czele którego kroczył poczet sztandarowy OSP Parzęczew, a tuż za nimi siewca i kosiarze z zespołu obrzędowego z Aleksandrowa. Małe podopieczne GOKSiR niosły cudne bukiety ze zbóż, wręczane potem przypadkowym osobom. Starostowie Dożynek – Krystyna Śnieg i Dariusz Wójcicki ze wzruszeniem nieśli bochen chleba. Za nimi – koła gospodyń wiejskich z poszczególnych gmin ze swoimi pięknymi wieńcami i śpiewem na ustach w towarzystwie kapel ludowych. Do tak uformowanego korowodu dołączyli pozostali uczestnicy uroczystości i wszyscy razem udali się nad zalew, aby wziąć udział w części obrzędowej, a potem artystycznej obchodów. Zaś przedstawiciele władz samorządowych przemieścili się nad zalew bryczkami. Uroczystości nad zalewem zaczęły się od wysłuchania Roty, którą odegrała Orkiestra Dęta OSP Parzęczew, a następnie prowadzący imprezę Eligiusz Pietrucha zaprosił na scenę gospodarzy dożynek. Starosta Zgierski Lesław Jarzębowski i Wójt Gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski powitali serdecznie wszystkich licznie przybyłych gości i podziękowali rolnikom za ich owocną pracę oraz wyrazili nadzieję, że wreszcie nadejdą dobre czasy dla polskiego rolnictwa.

Najważniejszym elementem części obrzędowej było wręczanie wieńców dożynkowych poszczególnym przedstawicielom władz i adekwatne przyśpiewki. Członkinie kół gospodyń wiejskich włożyły wiele serca i pracy w przygotowanie tych pięknych wieńców i ułożenie przyśpiewek. Każdy występ wspaniale prezentujących się pań zgromadzona publiczność nagradzała brawami, do czego zresztą nieustannie namawiał nasz nieoceniony konferansjer (klepać, klepać ludziska, nie spać!)

Miano „Zasłużony dla Gminy Parzęczew” otrzymali Kazimierz Kurtasiński i Jerzy Witosławski, a wręczenia tych zaszczytnych odznaczeń na scenie dokonali Przewodniczący Rady Gminy Mirosław Gajewski oraz Wójt Ryszard Nowakowski. Szczególnie uhonorowano Firmę KRYSZPOL. Medal „Zasłużony dla pożarnictwa” odebrał z rąk Senatora RP Józefa Dziemdzieli pan Tadeusz Krysztofiak.

Część artystyczną imprezy rozpoczął występ kabaretu „Długi”, który tak jak przewidywali organizatorzy rozbawił publiczność do łez. Trzeba przyznać, że artyści kabaretowi zapraszani na nasze gminne imprezy potrafią przyciągnąć rzeszę publiczności.

Program uroczystości został ułożony tak, by cały powiat mógł zaprezentować swój dorobek artystyczny. Usłyszeliśmy m.in. Kapelę Podwórkową z Leśmierza, Kapelę Leśmierzanie oraz Kapelę Ozorkowianie. Mogliśmy podziwiać pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu utytułowanej pary z zespołu TWIST ze Strykowa oraz występ wielokrotnie nagradzanego zespołu tańca współczesnego AGAT. Publiczność była zachwycona i „klepała” zawzięcie, już nawet bez namowy pana Eligiusza.

Widzowie niecierpliwie oczekujący na występ gwiazdy nie zawiedli się – Tercet Egzotyczny przybył bardzo punktualnie i gorącymi rytmami porwał publiczność do wspólnej zabawy. Narzekać można jedynie na to, że formacja Izabeli Skrybant nie mogła grać tak długo, jak byśmy chcieli, ale cóż – tak to jest z gwiazdami. Rozochoconej do zabawy publiczności zagrał znany dobrze z występów u nas zespół ZODIAK. Ich występ późnym wieczorem zakończył część artystyczną obchodów Dożynek Powiatowych.

Równolegle odbywało się wiele imprez towarzyszących. Najważniejszą z nich było uroczyste otwarcie hali sportowej przy Gimnazjum w Parzęczewie.

Na zaproszenie organizatorów zawitali artyści prezentujący rękodzieło ludowe. Koła gospodyń przygotowały stoiska z obrusami, haftami, wycinankami i najróżniejszymi ludowymi cudeńkami. Urząd gminy zorganizował „Loterię ze Sponsorem” – za 2 zł można było nabyć kupon i wylosować bardzo atrakcyjne nagrody od Poczty Polskiej, Expressu Ilustrowanego i Starostwa Powiatu Zgierskiego. Dochód z loterii został przeznaczony na zakup wyprawek dla dzieci z najbardziej potrzebujących takiej pomocy rodzin.

Jak zwykle powstał „ogródek piwny”, przyjechało wesołe miasteczko z przebogatą ofertą, strażacy prezentowali swój sprzęt i wielu firmowych wystawców polecało swoje produkty bądź usługi. Grupa motocyklowa z Łodzi – „Group of Franc”, podobnie jak na Dniach Parzęczewa, dostarczała chętnym na przejażdżkę wielu mocnych wrażeń.

Już dziś zapraszamy do Parzęczewa na przyszłoroczne Święto Plonów.

Back to top