Rozpoczęła się I edycja programu edukacyjnego ?Klub Bezpiecznego Puchatka?

W szkołach podstawowych w 4 województwach w Polsce ruszył program edukacyjny „Klub Bezpiecznego Puchatka”, organizowany przez firmę Maspex we współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronat honorowy nad programem objęły Kuratoria Oświaty w Białymstoku, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. Akcja skierowana jest do klas I szkół podstawowych. Jej celem jest edukowanie dzieci na temat bezpieczeństwa w 3 obszarach: w domu, w szkole i w drodze do szkoły.

W roku szkolnym 2009/2010 realizowana jest pilotażowa edycja programu. Obejmuje ona swoim zasięgiem cztery województwa: małopolskie, podlaskie, wielkopolskie oraz łódzkie. W programie bierze udział 45 tys. dzieci z prawie 2 tysięcy szkół podstawowych. Wszystkie szkoły, które zgłosiły chęć udziału w programie otrzymują od organizatorów:

  • materiały edukacyjne dla nauczycieli wraz ze scenariuszami lekcji,

  • książeczki z ćwiczeniami i zabawami dla dzieci,

  • broszurę informacyjną dla rodziców,

  • certyfikat dla szkoły, potwierdzający udział w programie.

Wszystkie materiały programu „Klubu Bezpiecznego Puchatka” zostały stworzone przez metodyków tak, by w atrakcyjny i ciekawy sposób przekazywać dzieciom wiedzę na temat bezpieczeństwa. Scenariusze lekcji zawierają wiele zabaw i kolorowych ilustracji. W ramach zajęć o bezpieczeństwie dzieci będą mogły wziąć także udział w turnieju sportowo – wiedzowym.

Szczególna troska powinna być skierowana głównie na trzy obszary: bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły, w domu oraz na terenie samej placówki oświatowej. Bardzo ważna jest nauka rozpoznawania symptomów niebezpieczeństw w określonych sytuacjach oraz ich unikania. Niezwykle cenne są zwłaszcza takie kampanie, jak "Klub Bezpiecznego Puchatka", które wykorzystując zabawę i aktywizując dzieci urozmaicają naukę, a w konsekwencji sprawiają, że wiedza związana z bezpieczeństwem jest łatwiej przyswajana przez małych adresatów” wyjaśnia mł. insp. Mariola Gosławska, Naczelnik Wydziału ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

W miarę dorastania dziecko staje się coraz bardziej aktywnym uczestnikiem ruchu drogowego. Aby mogło bezpiecznie pokonać drogę do szkoły powinno nauczyć się prawidłowo rozpoznawać zagrożenia i podejmować świadome decyzje. Jest to niezwykle ważne dla jego bezpieczeństwa – zdrowia a nawet życia! Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale z pewnością opłacalna, bo nawyki te zostają na całe życie. Mam nadzieję, że właśnie dzięki programowi edukacyjnemu „Klub Bezpiecznego Puchatka” najmłodsi zdobędą wiedzę, tak potrzebną do bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym – mówi podinsp. Armand Konieczny, Naczelnik Wydziału Profilaktyki i Analiz Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Zobacz także:  Ile trzeba będzie zapłacić za wycięcie drzewa i usunięcie krzewów

Nasza firma prowadzi szereg programów edukacyjnych, które kierujemy do dzieci. ”Klub Bezpiecznego Puchatka” to kolejna nasza inicjatywa społeczna. Wierzymy, że tego typu działania edukacyjne pomogą dzieciom unikać zagrożeń i przyczynią się do poprawy ich bezpieczeństwa w domu, w szkole i w drodze do szkoły”mówi Dorota Liszka, Manager ds. Komunikacji w firmie Maspex.

Razem z „Klubem Bezpiecznego Puchatka” Pierwszoklasiści będą poznawać podstawowe zasady bezpieczeństwa:

 • nauczą się rozpoznawać przedmioty niebezpieczne, których używać mogą tylko pod nadzorem dorosłych, np. nóż, lekarstwa, zapałki,

 • dowiedzą się jak bezpiecznie bawić się w szkole i na podwórku,

 • poznają numery alarmowe i dowiedzą się jak reagować w sytuacji zagrożenia,

 • nauczą się zasad ruchu drogowego, poznają znaki i sygnalizację świetlną.


Dzięki materiałom „Klubu Bezpiecznego Puchatka” szkolne lekcje wyposażą dzieci w najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Pierwszoklasiści będą mogli zweryfikować swoją wiedzę, wypełniając książeczki „Zostań członkiem Klubu”. Znajdą w nich mnóstwo rebusów, kolorowanek i zagadek, dotyczących bezpiecznych zachowań w domu, w szkole i w drodze do szkoły. Zabawy podzielone są na łatwiejsze, które dziecko może wykonać samodzielnie i nieco trudniejsze, które powinny być wykonywane wspólnie z rodzicami.

W ramach „Klubu Bezpiecznego Puchatka” zostały również przygotowane opowiadania dla dzieci o tematyce bezpieczeństwa. Są one umieszczone na stronie programu (www.bezpiecznypuchatek.pl) oraz w książeczce dla dzieci. Czytając swoim pociechom opowiadania, w przyjazny sposób można wprowadzić je w tematykę bezpieczeństwa. Dodatkowe porady, które warto przekazać dzieciom, rodzice znajdą w broszurze informacyjnej.

Zapraszamy wszystkich Pierwszoklasistów, Nauczycieli i Rodziców do Klubu Bezpiecznego Puchatka!

Więcej informacji o tym, jak można wziąć udział w programie oraz jego regulamin dostępne są na stronie www.bezpiecznypuchatek.pl

Do pobrania broszura dla rodziców: Broszura.pdf

Wszelkich dodatkowych informacji z przyjemnością udzielą:
Dorota Liszka, tel. (0-33) 870 8204, d.liszka@maspex.com
Joanna Olszowska, tel. (0-33) 870 8464, j.olszowska@maspex.com

Back to top