Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Rozpoczynamy przygotowania do jubileuszu 600-lecia

7 kwietnia 1421 roku król Władysław Jagiełło nadał prawa miejskie miejscowości Parzęczew. Z rąk króla otrzymał je łowczy łęczycki Wojciech Parzęczewski. Po niemal 600 latach od tych wydarzeń Gmina Parzęczew rozpoczyna przygotowania do obchodów tego jubileuszu.

Wśród przedsięwzięć planowanych w ramach obchodów 600-lecia nadania praw miejskich znajdują się m.in. skomponowanie motywu muzycznego, który będzie towarzyszył wszystkim uroczystościom, przygotowanie inscenizacji nadania praw miejskich, postawienie pamiątkowej tablicy na Placu Kościuszki w Parzęczewie, koncerty, prelekcje, publikacje, akcja społeczna 600 drzew na 600-lecie i wiele, wiele innych. Główna uroczystość planowana jest na 15 sierpnia przyszłego roku.

Równo rok przed tym wydarzeniem uruchamiamy dla wszystkich spragnionych sportowych wrażeń wyzwanie. W aplikacji Endomondo zostanie utworzona rywalizacja „600 km na 600-lecie”. Każdy będzie mógł zbierać kilometry biegając lub uprawiając nordic walking. Natomiast dla fanów jazdy na rowerze dystans będzie wynosił 1421 km. Zachęcamy do aktywności fizycznej i zdobycia jak największej liczby kilometrów. Dla osób, które zdecydują się podjąć wyzwanie i osiągną minimalny dystans w danej kategorii będą czekały atrakcyjne niespodzianki. Przebyte kilometry muszą być rejestrowane za pomocą aplikacji Endomondo. Rywalizacja potrwa od 15 sierpnia 2020 r. do 8 sierpnia 2021 r. Podsumowanie akcji i wręczenie nagród odbędzie się podczas głównej uroczystości obchodów 600-lecia nadania praw miejskich.

Pragniemy aby przez cały 2021 rok w organizowanych akcjach społecznych, imprezach, konkursach i spotkaniach wzięli udział wszyscy mieszkańcy Parzęczewa, jak również pozostałych miejscowości. Program tych wydarzeń zostanie przygotowany w taki sposób, aby obejmował wszystkie grupy wiekowe naszych mieszkańców, środowiska, instytucje, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe czy grupy nieformalne. Zachęcamy do współtworzenia tego jubileuszu. Już od stycznia każdy może stać się autorem i organizatorem  wydarzenia związanego z jubileuszem przeprowadzając dowolną akcję „600… na 600-lecie”. Z początkiem roku jubileuszowego na stronie gminy oraz na fanpage’u na Facebooku powstaną specjalne zakładki poświęcone obchodom 600-lecia. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę z mieszkańcami.

 

Back to top