Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Skrzacie opowieści o… ekologii

Czy opowieści o ekologii można włożyć między baśnie, a raczej legendy? Oczywiście, że tak wtedy nauka jest przyjemniejsza i zostaje w głowie na dłużej.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Parzęczewie i Chociszewie w maju i w czerwcu odwiedzili Dolinę Skrzatów w Chociszewie, gdzie odbyły się warsztaty ekologiczne. Skrzaty miały ręce pełne roboty, łącznie odbyło się aż 15 warsztatów.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chociszewie były w Dolinie Skrzatów jeszcze w maju. Odbyły się 2 spotkania warsztatowe dla klas I i dla klas II i III pn. „Korzystajmy z powietrza i oczyśćmy atmosferę”. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się m.in. jak powietrze widzieli nasi przodkowie, w nawiązaniu do wierzeń Słowian, skąd się bierze powietrze i jaki jest skład powietrza. Była mowa o zanieczyszczeniach powietrza – jak wpływają na organizmy żywe i o zagrożeniu, o którym mówi się już coraz częściej, czyli o smogu.

Dla uczniów klas I -VIII ze Szkoły Podstawowej z Parzęczewa Stowarzyszenie Dolina Skrzatów przygotowało 13 spotkań o różnej tematyce, dostosowanych do wieku uczestników. Były zajęcia dotyczące wpływu rolnictwa na wodę czy historycznego i legendarnego znaczenia wody, jako źródła życia i żywiołu. Dzieci i młodzież z Parzęczewa dowiedziały się też, jak rzeki kształtują krajobraz i co żyje w ich pobliżu. Podczas spotkania z laborantem uczniowie przeprowadzali badania czystości rzeki Bzury. Były też doświadczenia polegające na filtracji wody i prelekcja na temat skutków zanieczyszczenia oceanów plastikiem. A wszystko to na łonie natury w malowniczej dolinie rzeki Bzury i oczywiście w towarzystwie Skrzatologa.

Drodzy rodzice, jeśli wasza pociecha zwraca wam rano uwagę, żeby zakręcić kran przy myciu zębów albo rezygnuje z kąpieli na rzecz ożywczego prysznica to może czas uwierzyć w legendy o skrzatach a już na pewno w sens proekologicznych działań.

Warsztaty w Dolinie Skrzatów przeprowadzono w ramach dwóch projektów ekologicznych realizowanych w Szkołach Podstawowych w Parzęczewie i Chociszewie w ramach programu Edukacji Ekologicznej i były dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Back to top