Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Trwa budowa farmy wiatrowej na terenie gminy Parzęczew

Gmina Parzęczew od wielu lat realizuje działania wspierające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Już 16 lat temu powstała pierwsza kotłownia na biomasę. Cztery lata temu zmodernizowano system ciepłowniczy na terenie Parzęczewa, wybudowano nowoczesną kotłownię na drewniane zrębki, która zasila w ciepło Szkołę Podstawową, Zakład Gospodarki Komunalnej, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Gminny Ośrodek Zdrowia w Parzęczewie. Zastosowane w niej rozwiązania pozwalają na efektywniejsze zarządzanie rozprowadzaniem ciepła w Parzęczewie. W ubiegłym roku zakończono pierwszy etap budowy oświetlenia drogowego, w ramach którego powstało blisko 400 nowych słupów oświetleniowych z lampami ledowymi wraz z reduktorami mocy mającymi na celu wprowadzenie oszczędności w zużywaniu energii.

W roku bieżącym na terenie Gminy Parzęczew powstanie pierwsza farma wiatrowa. Nie jest to inwestycja samorządu, a prywatne przedsięwzięcie. Inwestorem jest firma Quadran Polska Sp. z o. o. prężnie działająca w branży odnawialnych źródeł energii na rynku polskim. Jest ona częścią francuskiego przedsiębiorstwa Lucia Holding odpowiedzialnego za rozwój projektów OZE na świecie. Generalnym wykonawcą jest  Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo – Inżynieryjnego S.A. z siedzibą w Toruniu.

Na tę chwilę trwają prace związane z wykonaniem fundamentów pod turbiny wiatrowe, które ustawione zostaną w okolicach Parzęczewa i Śniatowej. Każda konstrukcja pod wiatrak jest dokładnie zbrojona, a każdy fundament to ponad 400 m3 betonu i około 50 t stali.

Przed rozpoczęciem inwestycji wykonane zostały drogi dojazdowe do każdej turbiny, w kolejnym etapie poprowadzono ok. 20 km kabli energetycznych łączących każdą z turbin z Głównym Punktem Zasilającym w Ozorkowie. Moc jednej turbiny wynosić będzie 2,2 MW.

Montaż turbin wiatrowych planowany jest na przełomie lipca i sierpnia, a zakończenie inwestycji przewiduje się na przełom września i października tego roku.

Firma Quadran Polska Sp. z o.o. ma również zamiar zainwestować w farmy fotowoltaiczne na terenie naszej gminy. Zlokalizowane one będą w okolicach Bibianowa, Kowalewic i Ignacewa Folwarcznego. Budowa farmy w Bibianowie rozpocznie się już pod koniec bieżącego roku. Jej  moc wyniesie 1 MW, a powierzchnia zajmować będzie ok 2 ha. Pozostałe są na etapie prac projektowych.

Gmina Parzęczew również ma w planach wybudowanie farmy fotowoltaicznej. W tym celu pozyskano tereny inwestycyjne, na których planuje się realizację inwestycji, która ma na celu bilansowanie produkcji i zużycia energii na terenie gminy oraz optymalizację kosztów ponoszonych na energię elektryczną.

Back to top