Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Wójt przyznał nagrody sportowcom

Dla wielu ludzi sport jest całym światem. To dziedzina naszego życia, która ma to do siebie, że jeżeli osiągnęliśmy jeden cel, to zaraz potem chcemy więcej. Sport uczy odwagi, wymaga od nas pasji i wytrwałości. Z pewnością w tych słowach można określić charakter sportowców uhonorowanych Nagrodami Sportowymi Wójta Gminy Parzęczew. Wśród osób, które tym razem odebrały wyróżnienie znalazła się m.in. Agata Matejczuk. Magiczna dziewczyna – tak określają ją osoby związane z bieganiem. Na co dzień mieszkanka Różyc, wspaniała mama trójki wspaniałych dzieci. Biega od dziecka, sport jest dla niej całym życiem. Twierdzi, że kiedy nie biega, to „umiera wewnętrznie”. Na trasach wyścigów niestrudzenie wspiera ją mąż Jarosław. Agata od lat bierze udział w kilkunastu ultramaratonach rocznie. Ultra, czyli na wyjątkowo długich dystansach lub z trudnymi przeszkodami. – To sportowiec przez duże „S” – mówi Joanna Jędrzejczyk, mistrzyni UFC w mieszanych sztukach walki, która zna Agatę jeszcze z występów w zawodach boksu tajskiego. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. To ona ustanawiała rekord świata trasy kobiet w słynnym Biegu Rzeźnika (biegnąc w parze z Maciejem Więckiem). Jest wielokrotną medalistką mistrzostw świata i Europy w biegu 24 godzinnym. Ten z Turynu, z 2015 roku wymienia jako swoje największe życiowe wyzwanie. Podczas biegu straciła przytomność, podłączono ją do kroplówki, ale nie zrezygnowała. Wróciła na trasę, w ciągu doby przebiegła 219 km, pobijając życiowy rekord, a jednocześnie, drużynowo, zdobywając srebrny medal Mistrzostwa Europy i brązowy Mistrzostw Świata. Ukończyła wiele biegów górskich zajmując czołowe miejsca wśród kobiet. Tytułowa bohaterka reportażu Aleksandry Rek „Ultra Agata” o jednej z najbardziej twardych kobiet w Polsce. Jedna z trójki bohaterów filmu „Biegacze. Aż do bólu”, którego reżyser, Łukasz Borowski, stara się odpowiedzieć na pytanie co pcha ludzi do podjęcia wyzwania ekstremalnego, jakim jest przebiegnięcie w górach 240 kilometrów, spędzenie na trasie dwóch dni i nocy, ryzykowanie zdrowia, a nawet życia. Jak sama mówi biega, bo to pozwala jej się wyłączyć, ale przede wszystkim czuje, że w końcu dzięki temu ma poczucie własnej wartości.

Nagrodę odebrał również Adam Skowroński. Członek Stowarzyszenia Przyjaciół Kolarstwa i Turystyki Rowerowej PELETON. Kilka lat temu rozpoczął swoją przygodę z rowerem i od tamtej pory amatorsko uprawia kolarstwo. Bierze udział zarówno w wyścigach szosowych, jak również w tych na torze. Wielokrotny medalista Torowych Mistrzostw Polski – w 2019 r. zdobył dwa złote, jeden srebrny i dwa brązowe medale w różnych konkurencjach. Wielokrotny zwycięzca wyścigów szosowych. W 2020 roku wziął udział w Torowych Mistrzostwach Polski zwyciężając w kategorii sprint na 1 km oraz w wyścigu punktowym. Zdobył również złoty medal Mistrzostw Polski niewidomych i niedowidzących jako pilot osoby niewidomej. Rowerowa pasja rozpoczęła się od chęci poczucia się choć trochę jak zawodowi kolarze oglądani w telewizji. Pierwszy rower szosowy, pierwsze treningi i spotkani na trasie kolarze. Tak trafił do Stowarzyszenia PELETON, gdzie rozwija swoją pasję i stara się osiągać coraz więcej sukcesów.

Kolejnym nagrodzonym sportowcem jest 16 letni Mateusz Nowak. Siatkarz, zawodnik Kadry Narodowej U18 chłopców. W turnieju Finałowym Mistrzostw Europy U18 w Lecce we Włoszech w 2020 roku zdobył brązowy medal. Może się również pochwalić złotym medalem Mistrzostw Europy Wschodniej EEVZA do lat 17 w siatkówce halowej w Daugavpils na Łotwie w 2019 roku. Oprócz sukcesu drużynowego Mateusz otrzymał również wyróżnienie dla najlepszego środkowego bloku. Przygodę z piłką siatkową rozpoczął w wieku 6 lat i od tamtej pory systematycznie i z ogromnym zaangażowaniem rozwija swoją pasję i ciężko trenuje aby z sukcesami promować naszą gminę i reprezentować polską siatkówkę na szczeblu międzynarodowym.

Ostatnią z nagrodzonych jest Ewelina Malanowska, 16-letnia mieszkanka gminy Parzęczew, której pasją od niedawna stał się boks. Na co dzień trenuje w Uczniowskim Klubie Sportowym Olimpijczyk Ozorków. Jej największym dotychczasowym osiągnięciem jest zdobycie Mistrzostwa Województwa Łódzkiego oraz Wicemistrzostwa Polski Kadetek w wadze + 80 kg. W ostatnim czasie Ewelina wzięła udział w zgrupowaniu Reprezentacji Polski w Boksie Olimpijskim. Odbyło się ono w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem, gdzie miała możliwość trenowania z najlepszymi zawodniczkami z Polski w jej grupie wiekowej.

Podczas kameralnego spotkania w Urzędzie Gminy Wójt pogratulował nagrodzonym, życząc wytrwałości w rozwijaniu swoich pasji i dążeniu do sięgania coraz wyżej.

Przyznawanie nagród finansowych sportowcom jest swego rodzaju formą gratyfikacji za promowanie gminy Parzęczew poprzez sport na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jest również formą upowszechniania i zachęty do uprawiania sportu, prowadzenia zdrowego trybu życia i rozwijania swoich pasji.

Back to top