Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Występ Chóru i Orkiestry Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

      Dnia 13-tego stycznia 2008 roku o godzinie 16.00 w Kościele p.w. W.N.M.P. w Parzęczewie odbył się koncert kolęd w wykonaniu Chóru i Orkiestry Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, największej instytucji artystycznej w Wojsku Polskim. Koncert był inauguracją obchodów 600-lecia Parzęczewa i jego parafii. Orkiestrą, chórem oraz solistami w składzie: Elżbieta Przepiórska – sopran, Aleksandra Okrasa – sopran, Monika Orłowska, Mariusz Bożyszkowski, Roman Kogut, Andrzej Wiśniewski, Wiktor Szymonowicz, Tomasz Michalski – tenor dyrygował Piotr Racewicz. (Współpracował on między innymi z Krzysztofem Kolbergerem przy operze „Nędza uszczęśliwiona” w Operze Narodowej.).

 

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

      W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz Parzęczewa – wójt gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski, jego zastępca Adam Świniuch, zaproszeni goście, wśród których byli wójt Wartkowic – Piotr Kuropatwa, wójt Dalikowa – Paweł Szymczak, oraz wszyscy zainteresowani. Zarówno Chór, jak i Orkiestra wzięli czynny udział w mszy św. uświetniając ją kilkoma z najpiękniejszych polskich kolęd. Mszę celebrował biskup Archidiecezji Łódzkiej Ireneusz Pękalski.

 

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

 

      Po odprawionej mszy, w Kościele odbył się godzinny koncert wzbogacany informacjami o historii i obecności kolęd w polskiej kulturze przedstawianymi przez dwoje konferansjerów: Ewę Bakę i Tomasza Szurana. W repertuarze znalazły się kolędy i pastorałki w wykonaniu polskim i angielskim, były to m.in. „Cicha noc”, „Jezus malusieńki”, „Nie było miejsca dla ciebie” – w solowym wykonaniu jednego z chórzystów, „Oj maluśki, maluśki”, „White Christmas”, „Przybieżeli do Betlejem”. Dodatkowym atutem występu były historyczne kostiumy zaprezentowane przez Chór i Solistów, które nie tylko wzbogaciły uroczystość, ale także wywołały podziw oglądających uczestników. Orkiestra zaś wystąpiła w wyjściowych mundurach wojskowych. Zespół posiada ponad 1000 kostiumów i rekwizytów będących wiernymi kopiami autentyków.

 

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

 

      W związku z tym wyjątkowym wydarzeniem Kościół pełen był wiernych, a sam koncert zakończył się owacją na stojąco. Uczestnicy byli zachwyceni zarówno profesjonalizmem występujących, jak i zaproszeniem do wspólnego odśpiewania na bis kolędy „Bóg się rodzi”. Po koncercie zaproszono artystów na poczęstunek w budynku Centrum Odnowi Wsi.
     Występ Chóru i Orkiestry Symfonicznej był wielkim wyróżnieniem dla Parzęczewa. Mieszkańcy mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w niepowtarzalnym widowisku nie tylko na skalę ogólnopolską ale i światową.

 

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

      Orkiestra Symfoniczna jest jednym z pięciu działów artystycznych wchodzących w skład Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP. W jej skład wchodzą muzycy symfoniczni, rozrywkowi i kameraliści. Do pozostałych działów artystycznych należą: Zespół Estradowy, Balet, Chór oraz Orkiestra Koncertowa.

 

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

     W lutym minionego roku w Parzęczewie gościła Orkiestra Koncertowa z repertuarem piosenek wojskowych inaugurując swym koncertem otwarcie Centrum Odnowy Wsi.
      Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego śpiewa już od ponad pół wieku a początek jego działalności sięga tradycji teatru frontowego. Niegdyś był działem Teatru Wojska Polskiego, później Zespołu Pieśni i Tańca WP oraz Centralnego Zespołu Artystycznego WP. W swoim dorobku artystycznym Chór posiada imponujący repertuar. Śpiewa zarówno współczesne piosenki wojskowe, pieśni patriotyczne i historyczne, partie operowe, operetkowe, chorał gregoriański, jak i pieśni religijne.

 

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

 

      Repertuar ten współtworzyli wybitni dyrygenci i chórmistrzowie, m.in.: Marian Zawadzki, Romuald Miazga, Lucjan Mazurek.

Chór jest stale obecny w artystycznej oprawie liturgii uroczystych Mszy Świętych, głównie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, ale także w Kościele p.w. Świętego Krzyża w Warszawie i w innych świątyniach.

 

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

      Niewątpliwą dumą w dorobku Chóru był jego występ z koncertem kolęd podczas prywatnej audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie w 1994 roku. Ponadto Chór wystąpił podczas celebrowanej przez Jana Pawła II mszy świętej, 14-tego czerwca 1999 r. w Łowiczu.
      Za twórczy wkład w upowszechnianie pieśni religijnych i patriotycznych Chór został wyróżniony w styczniu 2001 roku przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Sławoja Leszka Głódzia Dyplomem Benemerenti i medalem Milito pro Christo.

 

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

 

Edyta Kolczyńska
Back to top