Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

„Zaginione piękno…” – kolejna odsłona Festiwalu „Kolory Polski”

Kolory_Polski_Parzczew_21.08.2016r._fot._Marcin_Stpie

Kolory_Polski_Parzczew_21.08.2016r._fot._Marcin_Stpie

?Kolory Polski? to wędrowny festiwal od 17 lat organizowany przez Filharmonię Łódzką. Festiwalowa muzyka rozbrzmiewa na różnych przestrzeniach, fizycznych i kulturowych, często w plenerze, w atmosferze rodzinnego pikniku, ale też w kościołach, gdzie muzyka nabiera swoistego, duchowego wymiaru. Tak też było na tegorocznym koncercie w Parzęczewie. W kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny wystąpił lwowski zespół wokalny A cappella Leopolis.  Wykonuje on muzykę dawnych epok, dbając o respektowanie ówczesnych manier wykonawczych. Podczas koncertu zatytułowanego ?Zaginione piękno ? muzyka cerkiewna pierwszej Rzeczypospolitej? muzycy wykonali utwory cerkiewne kompozytorów szkoły wileńsko-lwowskiej.

Towarzyszył im zespół trąbek barokowych Starck Compagnay, powstały w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy trębaczy Tomasza Ślusarczyka i Stanisława Majerskiego oraz kotlisty Ryszarda Haby.  Koncert połączony był z rekonstrukcją XVII-wiecznej liturgii i nieszporów anonimowych autorów z okręgu Lwowa. Do parzęczewskiego kościoła przybyły tłumy melomanów spragnionych muzyki w najlepszym wydaniu i z pewnością nikt się nie zawiódł.
Wydarzeniem towarzyszącym był występ, działającego przy Forum Inicjatyw Twórczych zespołu FOLKYSH. Niezwykłą niespodzianką i prawdziwą gratką dla publiczności zgromadzonej w Forum był gościnny, spontaniczny występ, pochodzącego z Parzęczewa, wybitnego muzyka ? saksofonisty, improwizatora, kompozytora ? Irka Wojtczaka.

Back to top