Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

DOŻYNKI W GMINIE I POWIECIE

Co roku we wrześniu odbywa się tradycyjne święto rolnicze – dożynki. Tegoroczne Gminno – Parafialne Dożynki w Parzęczewie odbyły się 15 września.

Obchody rolniczego święta rozpoczęły się jak zwykle od uroczystej Mszy św., którą odprawił ks. Jerzy Serwik. Z uwagi na niesprzyjającą pogodę dalsze uroczystości odbyły się w sali gimnastycznej parzęczewskiej szkoły. Tradycyjnie część obrzędową rozpoczęło wręczenie przez Starostów symbolicznego bochna chleba władzom gminy. W tym roku starostami byli p. Beata Kluska ze wsi Opole oraz p. Marek Tarnacki z Bibianowa. Następnie delegacje kół gospodyń wręczały Wójtowi, uplecione przez siebie wieńce dożynkowe. Wyjątkowy wieniec – miniaturę zabytkowego Kościoła św. Rocha, przygotowało KGW z Chociszewa. Bardzo ładne i pracochłonne były także pozostałe wieńce: z Kowalewic, Orłej, Parzęczewa, Mikołajewa i Mrożewic. Szczególne miejsce w obrzędzie dożynkowym zajmują również pieśni. Wykonały je panie z zespołu śpiewaczego z Parzęczewa. Nie zabrakło także tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek, które oprócz parzęczewskiego zespołu wykonały także zespoły śpiewacze z Kowalewic i Orłej. Zespołom towarzyszyła kapela ludowa „Parzęczewiacy”. Przyśpiewki zakończyły część obrzędową imprezy.

Część artystyczna rozpoczęła się od pięknego montażu poetyckiego, przygotowanego przez inaugurujące swoją działalność kółko teatralne, powstałe przy GOKSiR. Podopieczne p. Agaty Talary zaprezentowały wiersze znanych polskich poetów, sławiących swoją ojczyznę. Równie podniosły nastrój towarzyszył występowi Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Parzęczewie. Półgodzinny koncert zrobił ogromne wrażenie na słuchających. Po raz kolejny orkiestra, którą kieruje p. Marek Tyrka wykazała się niezwykłym kunsztem.

Następnie obejrzeliśmy występ zaproszonego kabaretu UHO. Artyści przez około półtorej godziny bawili publiczność, zebraną w sali. W równie wesołej atmosferze upłynął koncert zespołu FERAJNA. Zespołowi udało się włączyć do wspólnej zabawy publiczność, która razem z artystami śpiewała znane i lubiane piosenki biesiadne. Ostatnim punktem programu był przygotowany przez GOKSiR program satyryczny. Wysłuchaliśmy, śpiewanych na melodię znanych piosenek, zabawnych tekstów, dotyczących przedstawicieli naszych władz oraz ogólnej sytuacji w rolnictwie. Po zakończeniu części artystycznej, zaproszeni goście, członkowie orkiestry dętej, panie z KGW , zespołów śpiewaczych i oczywiście, najważniejsi tego dnia Starostowie, zebrali się przy biesiadnym, wiejskim stole na przepięknie udekorowanej przez pracowników Urzędu Gminy, stołówce szkolnej. Imprezie towarzyszyły ogródki piwne, przygotowane przez jednego z głównych sponsorów imprezy – firmę AGROCHEMIA S.A. Uczestnicy uroczystości mogli także zjeść tradycyjną wojskową grochówkę. Inną atrakcją była degustacja wędlin, pochodzących z masarni p. Stanisława Katuszy. Ci, którym nie przeszkadzała deszczowa i wietrzna aura, mogli pojeździć gokartami lub bryczką, zaprzęgniętą w piękne konie p. Katuszy, któremu, dziękujemy za wsparcie w przygotowaniu imprezy. Równie gorąco dziękujemy za pomoc pozostałym sponsorom: p. Jaroszewiczom – właścicielom młynów w Łęczycy i Chociszewie, p. Jackowi Jańczykowi z Zakładu Instalacji Sanitarnych i CO, p. Zawadzkim, prowadzącym hurtownię spożywczą w Parzęczewie, p. Laszkiewiczom – właścicielom masarni w Ozorkowie, p. Krysztofiakom i Borowczykom. Szczególne podziękowania składamy p. Frajnd, dzięki którym na dożynkach nie zabrakło pieczywa i najważniejszych tradycyjnych obrzędowych bochnów chleba. Podziękowania należą się także wszystkim pozostałym osobom, które w jakikolwiek sposób brały udział w przygotowaniu uroczystości. Już dziś zapraszamy do uczestnictwa w przyszłorocznych dożynkach. Będzie to święto szczególne, gdyż nasza gmina wystąpi w roli gospodarza dożynek powiatowych.

W tym roku święto rolnicze na szczeblu powiatowym odbyło się 8 września w Zgierzu, gdzie również godnie zaznaczyliśmy swoją obecność. Piękny wieniec wręczyły Staroście Powiatu Zgierskiego Grzegorzowi Leśniewiczowi, panie z KGW z Mikołajewa. Koło gospodyń z Parzęczewa uplotło natomiast kosz dla Wójta Antoniego Próchniewicza. Wręczaniu darów z naszej gminy towarzyszyły przyśpiewki zespołu śpiewaczego i kapeli z Parzęczewa. Mieliśmy również okazję posłuchać wielu innych zespołów ludowych oraz występu parodysty Waldemara Ochni. Imprezę zakończył koncert zespołu „Trzeci oddech kaczuchy”.

Back to top