Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Jasełka w Szkole Podstawowej w Parzęczewie

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku, czas który daje duże możliwości realizowania projektów edukacyjnych (wychowawczych) „prorodzinnych” obejmujących różne obszary pracy szkoły, angażujących całą jej społeczność i włączających w to środowisko lokalne.

„W Szkole Podstawowej w Parzęczewie realizujemy na bazie doświadczeń z ubiegłych lat, projekt świąteczny, który zatacza coraz szerszy krąg pod względem oddziaływania. Zaczyna się od zajęć, na których uczniowie tworzą wizje rodziny i domu swoich marzeń i prezentują to w formie plastycznej na wystawach klasowych.

Tradycyjnie już na godzinach wychowawczych rozmawia się o tradycjach świątecznych w domach rodzinnych i roli Świąt Bożego Narodzenia w budowaniu więzi międzyludzkich oraz przygotowuje świąteczny wystrój sal, odbywa wigilijne spotkania klasowe. Na lekcjach religii dzieci poznają liturgiczne znaczenie świąt i przygotowują jasełka.

Na języku polskim tematyka świąteczna to redagowanie życzeń świątecznych i zaproszeń. Realizowane są takie tematy jak „Za snem, za jawą, za westchnieniem rodzi się wigilia” – 2 godzinna lekcja tradycji w kl. VI czy „Jasełkowa wizja świąt w kl.IV. Na historii rozmawia się o dawnych tradycjach świątecznych w Polsce. Na przyrodzie – o drzewku ekologicznym, zdrowych potrawach wigilijnych, ale także o tym, że nie wszędzie na Ziemi Święta Bożego Narodzenia są w zimie, o przesileniu zimowym, o pogodzie. Na angielskim rozmawia się oczywiście o świętach w innej kulturze.

Na informatyce projektuje się kartki świąteczne i zaproszenia, a na technice buduje się wspaniałe szopki świąteczne. Na muzyce i sztuce – śpiewa kolędy i wykonuje ozdoby, kartki świąteczne, stroiki, witraże. A na matematyce? Też można świątecznie – rozwiązuje się zadania np.:

„Jak wykorzystamy otrzymany od Świętego Mikołaja bon pieniężny?”

I tak przez cały przedświąteczny tydzień. Dziecięce podniecenie z powodu zbliżających się świąt zamieniamy w energię twórczą i zainteresowanie światem. W międzyczasie na gazetce ściennej Samorządu Szkolnego pojawiają się życzenia świąteczne. W ostatnim dniu przed świętami uczniowie przebrani za Mikołaje witali wchodzących do szkoły oferując cukierki bądź rózgę. Ukoronowaniem tych wszystkich przygotowań są szkolne jasełka. Jasełka to wielkie wydarzenie w życiu szkoły. Zapraszamy na nie tylko rodziców, przedstawicieli władz samorządowych, ale wszystkich mieszkańców.

Tegoroczne Jasełka miały wyjątkową oprawę. Brało w nich udział 100 uczniów od klas „O – VI”. Chór przebrany za aniołów wzruszająco śpiewał kolędy i pastorałki. Aktorzy przebrani w charakterystyczne stroje z wielkim przejęciem i profesjonalizmem wypowiadali swoje kwestie.

Przedstawienie składało się z prologu i 4 aktów:

Akt I – Noc w drodze do Betlejem
Akt II – Wieczór w górach (scena z pastuszkami)
Akt III – W pałacu Heroda
Akt IV – W stajence

Dzieci swym pięknym i oryginalnym występem podbiły serca publiczności. Praca przygotowującej Jasełka(scenariusz, reżyseria, kostiumy, oprawa muzyczna) p. Anny Bojarskiej i p. Grażyny Frajnd ( oprawa plastyczna) wydała piękny owoc. Ci wspaniali młodzi artyści oddali hołd Nowonarodzonemu, prosząc by…

Wszyscy ludzie znaleźli swoją szczęśliwą gwiazdę, a Maleńki Jezus został tu, zamieszkał w każdym z nas.

Ten piękny występ na długo pozostanie w pamięci uczniów, nauczycieli rodziców i gości.

Świąteczny czas doskonale zaś służy integrowaniu społeczności szkolnej i budowaniu więzi międzyludzkich.

Grażyna Bukowska

Back to top