Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich z Parzęczewa

Jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich z Parzeczewa

Koło Gospodyń Wiejskich z Parzęczewa obchodziło jubileusz 50-lecia swojego istnienia. 12 kwietnia w Centrum Odnowy Wsi panie przyjmowały kwiaty, gratulacje i życzenia. Były zabawne konkursy z nagrodami, były śpiewy i tańce, szampan i toasty.

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości, którzy licznie przybyli świętować jubileusz KGW z Parzęczewa. Byli wśród nich: Krzysztof Banasik – Prezes Zarządu Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łodzi, Zofia Wąsicka – Przewodnicząca Rady Kobiet RZRKiOR, Jerzy Kuzański – Prezes Powiatowej Izby Rolniczej w Zgierzu, Kazimierz Kurtasiński – członek Prezydium RZRKiOR w Łodzi, jednocześnie Prezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Parzęczewie. W imprezie uczestniczyły także władze Gminy Parzęczew z Wójtem Ryszardem Nowakowskim na czele oraz delegacje wszystkich kół gospodyń z terenu gminy.
Na początku wszyscy wysłuchali historii działalności koła gospodyń z Parzęczewa, którą przedstawiła pani Anna Janicka – przewodnicząca Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Gminie Parzęczew.
Koło Gospodyń Wiejskich w Parzęczewie podczas swojej 50-letniej działalności podejmowało wiele inicjatyw, mających na celu integrację środowiska wiejskiego, pielęgnowanie tradycji, a także pomoc rolnikom i ułatwienie życia sobie samym – gospodyniom wiejskim. Szczególnie w pierwszych latach działalności koła, biorąc pod uwagę ówczesne warunki życia, pomoc ta była istotna. Za pośrednictwem kół gospodyń rozprowadzano wówczas trudno dostępne towary: np. firany, nasiona warzyw, środki owadobójcze, drzewka i krzewy owocowe i ozdobne. KGW pomagało w zakupie piskląt i zdobywaniu pasz dla drobiu. Takie wtedy były realia, czas i energię pochłaniało właśnie „zdobywanie” niezbędnych artykułów gospodarstwa wiejskiego. Ważnym elementem działalności Koła Gospodyń Wiejskich było organizowanie szkoleń i kursów, które kształciły i wypełniały kobietom wolny czas. Były to kursy gotowania, wypieków, dekoracji stołów, krawieckie i kosmetyczne. Panie uczestniczyły także w różnego rodzaju wystawach, targach i prezentacjach. Tego rodzaju działalność kontynuowana jest także obecnie. Koło Gospodyń Wiejskich z Parzęczewa, tak samo jak wszystkie inne koła w gminie, ściśle współpracuje z Referatem Kultury Urzędu Gminy, biorąc udział w wielu uroczystościach w gminie i poza nią, m.in. w dożynkach gminnych i powiatowych, pokazach potraw, biesiadach, wycieczkach.
Uroczystość jubileuszu Koła Gospodyń z Parzęczewa stała się pretekstem do uhonorowania wszystkich osób, które w przeszłości przewodniczyły kołom gospodyń z terenu gminy. Wyrazem podziękowań dla długoletnich działaczek KGW były dyplomy wręczone przez Wójta Gminy Parzęczew Ryszarda Nowakowskiego i jego zastępcę – Adama Świniucha.

Po części oficjalnej rozpoczęła się wspólna zabawa, którą poprowadził prezenter radiowy Dariusz Postolski. Członkinie kół oraz zaproszeni goście wzięli udział w konkursach, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Panie miały okazję wykazać się np. jako „kryzysowe krawcowe”, które musiały stworzyć kreacje mając do dyspozycji tylko niewielkie kawałki tkanin i szpilki albo jako fryzjerki, które muszą stworzyć wieczorowe fryzury na głowach swoich modeli.

Szczególny aplauz wywołała fryzura Przewodniczącego Rady Gminy pana Władysława Krawczyka, którą wyczarowała na jego głowie członkini koła gospodyń z Chociszewa pani Alicja Wódecka. Równie zabawna była konkurencja polegajaca na zjedzeniu wiszącego na sznurku jabłka – i w tym przypadku jej uczestnicy wykazali sie pomysłowością i inwencją. Publiczność reagowała żywiołowo, wszyscy bawili się znakomicie. Po bloku konkursów prezentowały się na scenie kapela i zespoły śpiewacze z naszej gminy. Do późna trwała wesoła zabawa przy stołach zastawionych oczywiście przez panie z koła gospodyń z Parzęczewa oraz przy muzyce kapeli „Parzęczewiacy”.
Na zakończenie chciałabym ze swojej strony podziękować członkiniom koła gospodyń z Parzęczewa, a także pozostałych kół z gminy Parzęczew za współpracę, życząc Paniom i sobie samej, żeby przez kolejne lata była ona równie owocna jak dotąd. Jako osoba zajmująca się od wielu lat działalnością kulturalną w Gminie Parzęczew, bardzo sobie cenię i podziwiam zaangażowanie członkiń kół gospodyń wiejskich w życie kulturalne gminy. Mam nadzieję, że nasze wspólne działania są dla wszystkich satysfakcjonujące, co zdają się potwierdzać słowa pani Anny Janickiej, która mówiła podczas swojego wystąpienia: „Dzień dzisiejszy naszego koła to dalsza praca na rzecz społeczności lokalnej. Dzięki wielu wspierającym naszą działalność osobom i instytucjom czujemy, że nasza działalność ma sens i jest potrzebna.”
Renata Nolbrzak
Back to top