Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

OZORKÓW : PARZĘCZEW 18:17

Ten sportowy tytuł wcale nie jest zapowiedzią relacji z zawodów piłkarskich. Jest to – proszę szanownych internautów – wynik rywalizacji pomiędzy dwoma gimnazjami z tych zacnych miejscowości podczas „I Powiatowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej dla Gimnazjalistów”.

Nie oznacza to również, że tylko reprezentacje tych szkół brały udział w finale tego konkursu, była również trzecia drużyna – ze Zgierza. Zgierzanie mniej obyci z unijną tematyką odpadli w przedbiegach.

Finał odbył się 5 kwietnia, patronował mu Starosta Powiatu Zgierskiego Pan Grzegorz Leśniewicz, a zorganizowało go Regionalne Forum Edukacji Europejskiej w Zgierzu. Nim doszło do ostatecznego spotkania uczniowie musieli przejść przez etap przygotowania prac pisemnych na temat „Szanse i zagrożenia związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej”. Do biura organizatorów konkursu wpłynęło 16 prac pisemnych, co jak sami twierdzili – miło ich zaskoczyło. Widać szerokie zainteresowanie tą problematyką wśród młodzieży gimnazjalnej. Z naszego gimnazjum wysłano dwie prace pisane przez 2 drużyny. Zespół w składzie K. Wojtczak, O. Świniuch, J. Walczak został zakwalifikowany do ścisłego finału. Przygotowania jakie uczniowie czynili do udziału w programie telewizyjnym „Europa za jeden uśmiech” dały dobry rezultat. W czasie finałowych zmagań nasza reprezentacja trafnie poruszała się w tej skomplikowanej unijnej materii. Bez trudu odpowiadali na pytania dotyczące Traktatu Amsterdamskiego, Rady Unii Europejskiej, Komitologii czy Europejskiego Węża Walutowego (sic!).

Reprezentacji szkoły dzielnie pomagała 30 osobowa drużyna kibiców, którzy gorąco zagrzewali do walki. Przegraliśmy zaledwie jednym punktem z asekuracyjnie grającą drużyną z Ozorkowa. Zwycięska ekipa – to trzeba przyznać, także posiadała ogromny zasób wiedzy, czego im gratulujemy.

Przed otwarciem imprezy organizatorzy przeprowadzili referendum, które miało na celu ukazanie, jaki procent zebranych jest „za” lub „przeciw” przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Wyniki nikogo nie zaskoczyły, ponad 70% uczestników konkursu opowiedziała się za przystąpieniem naszego kraju do UE. Młodzież już nie widzi Polski w zaścianku Europy. To pokolenie to Europejczycy, znają języki obce, chcą się kształcić w Europie.

Bo jak nie do Europy to gdzie? – do Władywostoku? – jak mawiał bp T. Pieronek.

Adam Świniuch

Back to top